Redakcja Polska

Rosyjskie bestialstwo nie zna granic? SBU: Rosjanie umyślnie ostrzeliwują dzieci wracające ze szkół

25.04.2022 15:08
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w poniedziałek na Facebooku kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskich wojskowych. W nagraniu dowódca batalionu rozpoznania wydaje żołnierzowi rozkaz ostrzelania grupy dzieci wracających ze szkoły. "Bądź odważny" - mówi rosyjski oficer.
Zniszczony budynek mieszkalny po rosyjskim ataku w Charkowie
Zniszczony budynek mieszkalny po rosyjskim ataku w CharkowiePAP/Mykola Kalyeniak

Żołnierze najeźdźcy, operujący na południu Ukrainy, pragną zmylić czujność dzieci i pozwalają im spokojnie przejść przez most, aby następnie zaatakować je w drodze powrotnej.

"Jak tam u ciebie, cicho? Babcie? Dzieci?" - pyta oficer swojego podwładnego. "Dziewięć osób wraz z dziećmi przeszło przez most" - odpowiada wojskowy niższy rangą. W dalszej części rozmowy dowódca zwraca się do żołnierza z pytaniem, czy "wykonał pracę" - zaatakował grupę cywilów. Rozkazuje mu "nie żałować" celu ostrzału, "być uważnym i mężnym". "Jesteśmy z tobą" - mówi oficer. "Przyjąłem" - odpowiada żołnierz.

"Ten materiał, tak jak tysiące mu podobnych, znajdzie się w bazie dowodowej wykorzystanej przez Ukrainę do ukarania okupantów za ich barbarzyństwa. A nasi wojskowi zrobią wszystko, żeby ukarać ich na polu walki" - zadeklarowała SBU.

Według ukraińskiej Prokuratury Generalnej od początku rosyjskiej inwazji (24 lutego) potwierdzono śmierć 215 dzieci, natomiast 391 osób poniżej 18. roku życia odniosło obrażenia. W rzeczywistości takich przypadków było prawdopodobnie znacznie więcej. Władze Ukrainy nie są w stanie zweryfikować m.in. doniesień z oblężonego Mariupola na południowym wschodzie kraju, gdzie mogło zginąć nawet kilkadziesiąt tysięcy cywilów.


PAP/dad

Rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA. Tematem - wojna na Ukrainie

25.04.2022 13:41
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. W trakcie rozmowy sekretarz Blinken poinformował o rezultatach swojej wizyty w Kijowie - przekazał na Twitterze resort dyplomacji.

Grupa Orlen chce zbudować farmy wiatrowe na litewskiej części Bałtyku

25.04.2022 14:57
PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach - poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.