Redakcja Polska

Amerykański wywiad: Dmitrija Muratowa zaatakowały rosyjskie służby

29.04.2022 10:04
Redaktor naczelny "Nowej Gaziety" , niezależny dziennikarz, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla został zaatakowany w pociągu 7 kwietnia i doznał poparzenia oczu.
Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021
Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021 EPA/MAXIM SHIPENKOV

Redaktor naczelny "Nowej Gaziety" został zaatakowany w pociągu relacji Moskwa-Samara. Ktoś do jego przedziału wlał czerwoną farbę z acetonem. Gazeta, którą kieruje Muratow, zawiesiła działalność  pod naciskiem władz na Kremlu 28 marca, a 7 kwietnia doszło do ataku na dziennikarza.

Wlali farbę z acetonem do przedziału. Palą mnie oczy. Pociąg Moskwa-Samara. W całym wagonie olejowy zapach. Odjazd pociągu opóźniony już 30 minut - napisał wówczas na Telegramie Muratow.

Napisał, że napastnik krzyknął: "Muratow, to za naszych chłopców!"

Dziennikarze Washington Post informowali już wcześniej, że za atakiem mogą stać rosyjskie służby. Teraz dokumentacja amerykańskiego wywiadu na temat tej sprawy została upubliczniona i agenci potwierdzili, że zgodnie z ich ustaleniami to ludzie Putina są za niego odpowiedzialni - pisze New York Times. 

28 marca gazeta Muratowa musiała zawiesić działalność po ostrzeżeniu ze strony Roskomnadzoru w związku z "łamaniem rosyjskiego prawa". Chodzi tutaj o informowanie o inwazji rosyjskiej na Ukrainie, które nie pokrywało się z propagandową linią Kremla.

Dmitrij Muratow za niezależną działalność w Rosji został w grudniu 2021 r. nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla.

Źródło: niezalezna.pl/ New York Times/ks

Wystawa i kartka pocztowa w 30. rocznicę nawiązania polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

28.04.2022 20:38
Fotografie i dokumenty przypominające najważniejsze wydarzenia w historii wzajemnych relacji składają się na otwartą w czwartek w Warszawie wystawę z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. Ponadto Poczta Polska przygotowała okolicznością kartę.

Rozmowy o Ukrainie. Minister obrony z wizytą na Słowacji

29.04.2022 09:56
Bezpieczeństwo w regionie oraz dalsze wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy - to najważniejsze tematy poruszane w Bratysławie.