Redakcja Polska

Wystawa i kartka pocztowa w 30. rocznicę nawiązania polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

28.04.2022 20:38
Fotografie i dokumenty przypominające najważniejsze wydarzenia w historii wzajemnych relacji składają się na otwartą w czwartek w Warszawie wystawę z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. Ponadto Poczta Polska przygotowała okolicznością kartę.
Audio
  • Wystawa i kartka pocztowa w 30. rocznicę nawiązania polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych. Rozmowa Haliny Ostas z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem i Tomaszem Zdzikotem, prezesem Poczty Polskiej [posłuchaj]
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych otwarto wystawę upamiętniającą 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych otwarto wystawę upamiętniającą 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i GruzjąFoto: Twitter/MSZ

Wystawa otwarta w budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych została przygotowana przez MSZ i ambasadę Gruzji w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceszef MSZ Marcin Przydacz, ambasador Gruzji w Warszawie Zurab Beridze oraz prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Na wystawie zebrano fotografie i dokumenty przypominające najważniejsze wydarzenia z polsko-gruzińskiej historii, w tym sprzed dokładnie 30 lat, kiedy oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne. Ponadto przypomniano relacje także w obszarach kultury i nauki na przestrzeni XIX i XX wieku.

Marcin Przydacz podkreślił, że w 2022 r. przypada wiele rocznic odnawiania, a czasem też nawiązywania stosunków dyplomatycznych z krajami, które po rozpadzie Związku Sowieckiego odzyskały, tak jak Gruzja, niepodległość.

"Na przestrzeni ostatnich lat Polska i Gruzja stały się sobie bliższymi partnerami, nie jesteśmy sąsiadami, ale kulturowo mamy wiele wspólnego. Oczywiście dużą część tych relacji zawdzięczamy dużej aktywności prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - powiedział wiceminister Przydacz przywołując wizytę prezydenta Kaczyńskiego w Tbilisi w 2008 roku w momencie ataku rosyjskiego na Gruzję.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że patrząc na to, co dzieje się w Ukrainie jeszcze lepiej rozumiemy "ówczesne przesłanie Lecha Kaczyńskiego".

Ambasador Beridze mówił, że dzisiaj Polska wyróżnia się jako przyjaciel Gruzji wspierający jej suwerenności i integralność terytorialną. Wspomniał też Lecha Kaczyńskiego i jego zaangażowanie na rzecz Gruzji.

Zurab Beridze dodał, że w obecnych trudnych warunkach bezpieczeństwa międzynarodowego, szczególnie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, wsparcie i przyjacielskie relacje między narodami stają jeszcze bardziej cenne. Zaznaczył, że Gruzja wspiera na polu humanitarnym i politycznym Ukrainę. Ambasador podkreślał europejskie aspiracje Gruzji i wyraził nadzieję, że Polska i inne kraje będą wspierać jego kraj na drodze dołączenia do rodziny europejskiej.

Otwarciu wystawy towarzyszyło zaprezentowanie okolicznościowej kartki pocztowej przygotowanej przez Pocztę Polską we współpracy z MSZ. Kartka przedstawia połączone jak puzzle flagi Polski i Ukrainy. Obok nich widnieje napis "30-lecie wznowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych". Nakład kartki pocztowej to 5 tys. egzemplarzy.

Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot podkreślił bardzo dobrą historię współpracy z pocztą gruzińską. "Dzisiejsza karta, to nie jest pierwsze wydarzenie, w którym Poczta Polska uczestniczy, dwa lata temu, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej wydaliśmy wspólnie z pocztą Gruzji znaczek poświęcony ofiarom katastrofy" - powiedział Tomasz Zdzikot.

Dodał, że jeszcze w tym roku na znaczku pocztowym pojawi się gruziński święty Grigol Peradze.

Ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Gruzją nastąpiło podczas wizyty wiceministra spraw zagranicznych Gruzji Micheiła Ukleby w Polsce 28 kwietnia 1992 roku. W kwietniu 1993 roku podpisano Traktat o przyjaźni i współpracy między Rzeczpospolitą Polska a Republiką Gruzji i - tego samego dnia - Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Gruzji o współpracy kulturalnej i naukowej.

Ambasadę RP w Tbilisi powołano 20 listopada 1995 roku, a jej otwarcie nastąpiło 1 listopada 1997 roku. Pierwszym kierownikiem placówki był chargé d’affaires a.i. Piotr Borawski, natomiast w 2005 roku kierownika placówki podniesiono do rangi Ambasadora RP w Gruzji – był nim wówczas Jacek Multanowski.


PAP/ho


Piotr Naimski o krokach prawnych wobec Gazpromu: droga do odszkodowania jest otwarta

28.04.2022 11:23
Droga do odszkodowania jest otwarta - stwierdził w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, pytany, jakie kroki prawne podjęto w związku z odcięciem przez Rosję dostaw gazu do Polski.

Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - zapewnia szef sojuszu

28.04.2022 12:50
Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckim. Podkreślił, że decyzja o członkostwie należy przede wszystkim do tych krajów, ale jeśli się zdecydują, sojusznicy szybko powitają ich w NATO. Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii mówili o przygotowaniach do członkostwa w Sojuszu.

Brytyjskie media: Polska jest teraz jest prawdziwym liderem wolnej Europy

28.04.2022 13:00
Polska zdecydowaną postawą w odpowiedzi na rosyjską inwazję zawstydziła europejskie potęgi, Niemcy i Francję, które w tej sytuacji okazały słabość, i to ona wyrosła na lidera - pisze w czwartek na łamach "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Con Coughlin.