Redakcja Polska

Coraz więcej antywojennych plakatów na ulicach rosyjskich miast

01.05.2022 08:22
W Rosji coraz więcej osób bierze udział w antywojennych akcjach. Na chodnikach, frontonach kamienic i latarniach pojawiają się rysunki z symbolami pokoju.
Audio
  • Rosja - coraz więcej antywojennych plakatów na ulicach [posłuchaj]
Mariupol nadal pozostaje pod rosyjską okupacją, a ewakuacja cywilów z miasta wciąż jest niemożliwa
Mariupol nadal pozostaje pod rosyjską okupacją, a ewakuacja cywilów z miasta wciąż jest niemożliwaPAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Pojedyncze osoby w kilkudziesięciu miastach Rosji wychodzą na ulice z plakatami, na których widnieją antywojenne hasła. Uczestnikom takich akcji grożą grzywny i kary więzienia.

W Petersburgu policja zatrzymała mężczyznę, który niósł plakat z napisem „Na Ukrainie wojna, a w Rosji cenzura i faszystowska histeria”. W Omsku jeden z działaczy obywatelskich stał w centrum miasta z plakatem, na którym widniało hasło „Nie dla wojny i przelewu krwi”. 

W Ufie do komisariat trafiła młoda kobieta, która napisała na plakacie hasła odnoszące się do pierwszomajowego święta ludzi pracy -„Pokój, Praca, Maj”. Funkcjonariusze uznali, że dziewczyna dyskredytuje rosyjską armię. Antywojenne pikiety i happeningi odbywały się w Moskiew, Gelendżyku, Astrachaniu, Krasnodarze, Rostowie nad Donem, Riazaniu i kilkudziesięciu innych miastach Rosji.

IAR/ks

Pomoc dla muzeów na Ukrainie potrzebna od zaraz

30.04.2022 19:55
Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy przekazał ponad 100 tysięcy złotych na rzecz ukraińskich placówek. Pieniądze te zostaną wydane na specjalistyczny sprzęt służący cyfryzacji ukraińskich eksponatów i dzieł sztuki.

Jest przełom. 20 cywilów zostało ewakuowanych z zakładów Azowstal

30.04.2022 21:11
20 cywilów ukrywających się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy przekazano do ewakuacji do Zaporoża - poinformował w sobotę zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.

Ukraińska armia: uzgodniliśmy z USA kolejne dostawy broni

01.05.2022 08:27
Armie Ukrainy i USA ponownie uzgodniły dostawy amerykańskiej broni, amunicji i sprzętu wojskowego - poinformował w nocy z soboty na niedzielę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy