X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Świętujemy 231. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja

03.05.2022 10:16
Ekspozycja oryginału Konstytucji 3 Maja, wystawa na Zamku Królewskim, piknik historyczny w warszawskich Łazienkach - to tylko niektóre propozycje świętowania.
Pomnik Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim w Lublinie.
Pomnik Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim w Lublinie.PAP/Wojciech Pacewicz

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

Konstytucję 3 maja uchwalono w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziś w tym miejscu można oglądać wystawę pt. „Stanisław Małachowski. Bohater. Mit. Symbol”, poświęconą jednej z postaci, która w największym stopniu przyczyniła się do uchwalenia Ustawy Rządowej w 1791 r.

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Muzeum Łazienki Królewskie w Pałacu na Wyspie na zwiedzających będą czekać muzealni edukatorzy, którzy podczas spotkań pod hasłem „Opowieści o Konstytucji” przybliżą okoliczności powstania dokumentu 231 lat temu. Na gości czeka również piknik historyczny z paradą konną i pokazem kawalerzystów - prezentacja umundurowania: napoleońskiego, gwardii przybocznej prezydenta II RP i szwoleżerów z lat 30. XX w.

Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczysty apel wojskowy pod pomnikiem ks. Józefa Poniatowskiego przy Pałacu Myślewickim. W Stajniach Kubickiego zostaną zaprezentowane filmy Grzegorza Gajewskiego „Napoleon z nami, czyli Lidzbark Warmiński 1807” i „Cesarz u bram, czyli I wojna polska 1806-1807”.


Z kolei w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie będzie można zobaczyć oryginał Konstytucji 3 Maja oraz inne dokumenty związane z jej uchwaleniem. Dokument wyróżniony został prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego i wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje bezpłatny spacer rodzinny pt. „Obchody Konstytucji 3 maja w czasie II wojny światowej”. Zajęcia w formie warsztatów będą się odbywać w sali edukacyjnej, a następnie na wystawie dla dzieci „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania”.

O Konstytucji 3 maja Narodowe Centrum Kultury opowie w krótkim filmie o monumentalnym obrazie Jana Matejki. Film, dostępny na kanale YouTube NCK pod linkiem, odkrywa tajemnice obrazu „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” i opowiada o jego bohaterach. Na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury pojawi się quiz, który zweryfikuje wiedzę na temat obrazu Matejki.

Na obchody zaprasza też Maja Muzeum Narodowe w Warszawie. Tego dnia wstęp na wszystkie ekspozycje stałe i czasowe jest bezpłatny. Zobaczyć będzie można m.in. nowe wystawy czasowe: „Chagall” i „Stan rzeczy”. 3 maja otwarte będą również oddziały Muzeum Narodowego – Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

PAP/ep

Szef MON: Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków

02.05.2022 17:47
Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak 2 maja podczas uroczystości w Dniu Flagi. Dodał, że o tym, jak ważny jest patriotyzm, świadczy to, co dzieje się za wschodnią granicą.

Marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski – wzór patrioty i męża stanu

03.05.2022 07:00
To właśnie on, nie król, jest na pierwszym planie obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Wystawę „Stanisław Małachowski. Bohater. Mit. Symbol” można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.  

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2022 08:20
Uchwalenie historycznej ustawy, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.