Redakcja Polska

Minister Zbigniew Rau oddał hołd rodakom spoczywającym na Polskim Cmentarzu w Teheranie

08.05.2022 14:48
To blisko 2 tysiące osób, żołnierzy i cywilów, którzy 80 lat temu opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa.
Audio
  • Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na polskim cmentarzu w Teheranie [posłuchaj]
Uroczystości na Polskim Cmentarzu w Teheranie
Uroczystości na Polskim Cmentarzu w TeheranieTwitter/MSZ_RP

"Składamy hołd Polakom deportowanym do obozów pracy w Związku Sowieckim, którzy zginęli w drodze powrotnej do ojczyzny" - powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Jak zaznaczył, to trudne i bolesne doświadczenie nadal kształtuje polską wizję współczesnego świata. "A w szczególności w kontekście obecnych wydarzeń na Ukrainie. To miejsce przypomina także o niezwykłej gościnności, jaką Irańczycy okazali polskim wygnańcom" - podkreślił minister spraw zagranicznych.

Zbigniew Rau podziękował również irańskim władzom i społeczności ormiańskiej za opiekę nad polskimi nekropoliami w Iranie. "W przeciwieństwie do tysięcy Polaków, którzy zginęli na Syberii, na przyjaznej irańskiej ziemi nasi rodacy mogli spocząć pod własnymi nazwiskami" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W uroczystości na Polskim Cmentarzu wziął udział także ambasador Ukrainy w Iranie Serhij Burdiljak. Wielu Polaków pochowanych w Teheranie urodziło się na terenach obecnej Ukrainy. W swoim wystąpieniu ambasador nawiązał do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę i dziękował Polsce za jej postawę.

"Ukraina jest wdzięczna przyjacielskiemu rządowi Polski i naszym braciom, Polakom za ich wsparcie, szczególnie za zapewnienie schronienia milionom ukraińskim uchodźcom cywilnym. To stale przybliża ludzkość do zwycięstwa nad złem, śmiercią i nienawiścią" - zapewnił ukraiński dyplomata.

Podczas wizyty na Polskim Cmentarzu minister Zbigniew Rau spotkał się z potomkami rodaków, którzy trafili do Iranu. Ten kraj stał się podczas II wojny światowej pierwszym przystankiem dla ok. 120 tysięcy Polaków, którzy 80 lat temu - w ramach ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa - wydostali się z sowieckiego zesłania.

 IAR/ep

77 lat temu w Europie zakończyła się II wojna światowa

08.05.2022 09:02
Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa. 8 maja 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01.

"Prezydent Putin próbuje zakłamywać historię". Antony Blinken o 77. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami

08.05.2022 09:21
Amerykański sekretarz stanu: w związku z wojną na Ukrainie musimy być bardziej zdecydowani w stawianiu oporu tym, którzy próbują manipulować pamięcią historyczną w celu realizacji własnych ambicji.

Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: każde zło zawsze kończy tak samo

08.05.2022 12:46
W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "wypowiedzenie wojny przez Rosję niczego dla Ukrainy nie zmieni, bo walczy już ona osiem lat". Z kolei w wideo opublikowanym na Facebooku podkreśla, że "każde zło zawsze kończy się tak samo, czyli nadchodzi jego kres".