X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Minister Zbigniew Rau oddał hołd rodakom spoczywającym na Polskim Cmentarzu w Teheranie

08.05.2022 14:48
To blisko 2 tysiące osób, żołnierzy i cywilów, którzy 80 lat temu opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa.
Audio
  • Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na polskim cmentarzu w Teheranie [posłuchaj]
Uroczystości na Polskim Cmentarzu w Teheranie
Uroczystości na Polskim Cmentarzu w TeheranieTwitter/MSZ_RP

"Składamy hołd Polakom deportowanym do obozów pracy w Związku Sowieckim, którzy zginęli w drodze powrotnej do ojczyzny" - powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Jak zaznaczył, to trudne i bolesne doświadczenie nadal kształtuje polską wizję współczesnego świata. "A w szczególności w kontekście obecnych wydarzeń na Ukrainie. To miejsce przypomina także o niezwykłej gościnności, jaką Irańczycy okazali polskim wygnańcom" - podkreślił minister spraw zagranicznych.

Zbigniew Rau podziękował również irańskim władzom i społeczności ormiańskiej za opiekę nad polskimi nekropoliami w Iranie. "W przeciwieństwie do tysięcy Polaków, którzy zginęli na Syberii, na przyjaznej irańskiej ziemi nasi rodacy mogli spocząć pod własnymi nazwiskami" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W uroczystości na Polskim Cmentarzu wziął udział także ambasador Ukrainy w Iranie Serhij Burdiljak. Wielu Polaków pochowanych w Teheranie urodziło się na terenach obecnej Ukrainy. W swoim wystąpieniu ambasador nawiązał do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę i dziękował Polsce za jej postawę.

"Ukraina jest wdzięczna przyjacielskiemu rządowi Polski i naszym braciom, Polakom za ich wsparcie, szczególnie za zapewnienie schronienia milionom ukraińskim uchodźcom cywilnym. To stale przybliża ludzkość do zwycięstwa nad złem, śmiercią i nienawiścią" - zapewnił ukraiński dyplomata.

Podczas wizyty na Polskim Cmentarzu minister Zbigniew Rau spotkał się z potomkami rodaków, którzy trafili do Iranu. Ten kraj stał się podczas II wojny światowej pierwszym przystankiem dla ok. 120 tysięcy Polaków, którzy 80 lat temu - w ramach ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa - wydostali się z sowieckiego zesłania.

 IAR/ep

77 lat temu w Europie zakończyła się II wojna światowa

08.05.2022 09:02
Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa. 8 maja 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01.

"Prezydent Putin próbuje zakłamywać historię". Antony Blinken o 77. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami

08.05.2022 09:21
Amerykański sekretarz stanu: w związku z wojną na Ukrainie musimy być bardziej zdecydowani w stawianiu oporu tym, którzy próbują manipulować pamięcią historyczną w celu realizacji własnych ambicji.

Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: każde zło zawsze kończy tak samo

08.05.2022 12:46
W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "wypowiedzenie wojny przez Rosję niczego dla Ukrainy nie zmieni, bo walczy już ona osiem lat". Z kolei w wideo opublikowanym na Facebooku podkreśla, że "każde zło zawsze kończy się tak samo, czyli nadchodzi jego kres".