Redakcja Polska

W ubraniach poległych rosyjskich żołnierzy Ukraińcy znajdują cenne przedmioty zrabowane cywilom

13.05.2022 11:10
Ukraińscy pracownicy kostnicy znajdują przy zwłokach rosyjskich żołnierzy złoto zrabowane cywilom. Grabież na Ukrainie przez żołnierzy Putina jest dobrze udokumentowana, a prokuratorzy – zarówno ukraińscy, jak i międzynarodowi – badają setki innych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie, w tym masowe mordy, tortury i gwałty.
Rosjanie bombardują domy mieszkalne i strzelają do nieuzbrojonych cywilów
Rosjanie bombardują domy mieszkalne i strzelają do nieuzbrojonych cywilówPAP/EPA/MARIA SENOVILLA

Ciała poległych rosyjskich żołnierzy są ładowane do wagonów-chłodni na Ukrainie, a pracownicy kostnicy znajdują przy zwłokach złoto zrabowane cywilom.

Ukraińscy wojskowi pokazali dziennikarzom taki wagon pod Kijowem. Wewnątrz znajdowały się dziesiątki białych worków na ciała, w których były ciała rosyjskich żołnierzy. Pracownicy kostnicy pokazali reporterom garści złotej biżuterii, ukrytej w kieszeniach. Zrabowano ją cywilom w czasie działań wojennych.

Jeden z pracowników kostnicy trzymał przed kamerą dwie wojskowe odznaki, mówiące, że jeden z zabitych był z elitarnej formacji spadochronowej.

Kijów podaje, że od czasu, gdy Moskwa wysłała wojska na Ukrainę, zginęło ponad 25 tys. rosyjskich żołnierzy. Kreml przyznał, że zginęło około 1300 osób.

W rozmowie z dziennikarzami Al Jazeerą, pułkownik armii ukraińskiej Wołodymir Liamzin powiedział, że ciała w pociągu „będą przetrzymywane tak długo, jak będzie to konieczne”, mówiąc, że Kijów zamierza traktować rosyjskich zmarłych lepiej niż oni ukraińskich cywilów. - [Ukraiński] rząd zdecyduje [co zrobić z ciałami], ponieważ Rosjanie odmawiają ich zabrania – zakomunikował.

Ukraińscy pracownicy kostnicy pokazali reporterom złotą biżuterię znalezioną w ubraniach Rosjan. Uważa się, że cenne przedmioty rosyjscy żołnierze zrabowali ukraińskiej ludności cywilnej. Wśród znalezionych przedmiotów były złote naszyjniki i pierścionki.

Grabież na Ukrainie przez żołnierzy Putina jest dobrze udokumentowana, a prokuratorzy – zarówno ukraińscy, jak i międzynarodowi – badają setki innych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie, w tym masowe mordy, tortury i gwałty.


Źródło:polskatimes.pl/ho

Kreml próbuje fake newsami uderzać w Polskę. RCB ostrzega i apeluje o walkę z dezinformacją

12.05.2022 11:30
Jak przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, rosyjska propaganda sugeruje, iż Polska zamierza wkroczyć na Ukrainę i rozpoczęła proces tworzenia sił uderzeniowych na terytorium Rumunii.

Biały Dom popiera aplikację Finlandii i Szwecji do NATO. "Od dawna współpracują w sferze militarnej"

13.05.2022 09:32
Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych. Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki oceniła, że chęć przystąpienia obu krajów do paktu jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Siemens deklaruje, że porzuci biznes w Rosji

13.05.2022 10:43
Niemiecki koncern Siemens podjął decyzję o wycofaniu się z działalności na terenie Rosji. Siemens był wielokrotnie oskarżany o bycie negatywnym bohaterem w procesie obchodzenia sankcji europejskich na Rosję.