Redakcja Polska

Rosja próbuje siać chaos informacyjny i manipulować obrazem agresji na Ukrainę

19.05.2022 12:25
W ostatnich dniach doszło do intensyfikacji rosyjskich działań dezinformacyjnych; Rosja konsekwentnie próbuje siać chaos informacyjny oraz manipulować obrazem agresji na Ukrainę - podkreślił w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Ekshumacja zwłok zamordowanego mężczyzny we wsi Malaya Rogan w obwodzie charkowskim. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Ekshumacja zwłok zamordowanego mężczyzny we wsi Malaya Rogan w obwodzie charkowskim. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.PAP/Mykola Kalyeniak

Stanisław Żaryn na Twitterze stwierdził, że rosyjskie działania dezinformujące, wzmożone w ostatnich dniach, są obliczone na "zmianę percepcji sytuacji przez Polaków". "Rosja konsekwentnie próbuje siać chaos informacyjny oraz manipulować obrazem agresji na Ukrainę" - stwierdził.

"Propaganda rosyjska kontynuuje skoordynowane działania na rzecz zakłamania prawdy o wojnie przeciwko Ukrainie" - zaznaczył. W jego ocenie główne cele dezinformacji rosyjskiej pozostają bez zmian.

Stanisław Żaryn wypunktował, że propaganda Kremla deprecjonuje sukcesy armii ukraińskiej, oczernia naród ukraiński, oskarża Ukraińców o zbrodnie, prezentuje w korzystnym świetle działania Rosji, atakuje relacje Polski i Ukrainy oraz Polski i USA, a ponadto rozbudza niechęć między Polakami i Ukraińcami.

"Działania rosyjskie są prowadzone w sposób agresywny. Dezinformacje Rosji należy traktować jako jedno z narzędzi agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie" - podkreślił ministra koordynatora służb specjalnych.


PAP/dad

Mogli szpiegować dla obcego wywiadu. Prokuratura stawia zarzuty dwóm osobom

19.05.2022 09:35
Mazowiecka Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom dotyczący szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Washington Post: rosyjskie wojska weryfikują cele i zmniejszają skalę swoich działań na Ukrainie

19.05.2022 10:31
Rosyjskie wojska dokonały korekty swoich celów i sposobu działania na Ukrainie; wobec problemów organizacyjnych i zaciętego ukraińskiego oporu najeźdźcy posyłają do walki mniej liczne formacje i atakują w relatywnie bezpieczniejszych miejscach - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na źródło w Pentagonie.

Wojna scaliła polską społeczność na Ukrainie - mówi Walenty Wakoluk ze Stowarzyszenia Kultury Polskiej na Wołyniu

19.05.2022 11:37
W Łucku zdalnie działa polska szkoła, ukazują się najnowsze wydania „Monitora Wołyńskiego”, który informuje np. o tym, jak zachować się podczas ewakuacji, przekazuje też najnowsze informacje dotyczące wojny na Ukrainie.