Redakcja Polska

"Przyjaciele, dziękujemy! Ukraińcy - Polakom". Marsz wdzięczności na ulicach Warszawy

30.05.2022 14:00
Kilkusetosobowy pochód pod hasłem "Przyjaciele, dziękujemy! Ukraińcy - Polakom" przeszedł w niedzielę sprzed Sejmu na Plac Zamkowy i zakończył się koncertem z udziałem ukraińskich artystów.
Audio
  • Pochód wdzięczności w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Marsz wdzięczności w Warszawie
Marsz wdzięczności w WarszawieFoto: Twitter/ADeshchytsia

W ten sposób organizatorzy marszu dziękowali Polakom za pomoc po wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego.  Podkreślili, że to podziękowanie "za chleb, za dobre słowo, za empatię, za solidarność!". Większość uczestników miała ze sobą lub na sobie barwy Ukrainy i Polski: niebiesko-żółte i biało-czerwone flagi, makijaż i wianki z kwiatów. Pochód przemaszerował na Plac Zamkowy, gdzie zorganizowano duży koncert między innymi z udziałem gwiazd muzyki ukraińskiej.

Organizatorka marszu wdzięczności Natalia Panczenko podkreśliła, że to kolejna forma podziękowania Polakom za ich wsparcie. Wcześniej było to między innymi wręczanie kwiatów czy częstowanie ciastkami, ale po tym przyszedł czas na coś większego - mówiła organizatorka. Jak dodała, wydarzeniu towarzyszy wiele emocji.

Wśród uczestników marszu był między innymi ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Dziękował on także Polakom po koncercie, który odbył się w niedzielny wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert zakończył zbiórkę pieniędzy na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.

Akcję zbierania pieniędzy na szpital dziecięcy w Kijowie zorganizowały wspólnie Polskie Radio i Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Zbiórka została zainicjowana podczas koncertu "Matki Matkom - Polskie Matki Matkom Ukraińskim" w drugą niedzielę maja czyli w czasie ukraińskiego Dnia Matki. 26 maja czyli w dniu, w którym dzień matki obchodzi się w Polsce, na antenie radiowej Jedynki odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę, a także przez znane postaci ze świata sportu i kultury - m.in. Igę Świątek, Roberta Lewandowskiego i kompozytora Adama Sztaba. Podczas aukcji zebrano ponad 54 tysiące złotych.

IAR/ep

 

 

Ambasador Ukrainy w Polsce dziękuje za wsparcie militarne. "Bez broni nie zwyciężymy tej wojny"

24.05.2022 14:54
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podziękował naszemu krajowi za udzieloną pomoc. Dyplomata zabrał głos na konferencji organizowanej przez portal Defence24.

Ambasador Ukrainy do Polaków: wasza solidarność z Ukrainą to wzór dla innych państw

26.05.2022 14:01
- Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy. Tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - powiedział na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

Agnieszka Kamińska: Polskie Radio od początku bandyckiej napaści Rosji pomaga Ukrainie

30.05.2022 11:20
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że Polskie Radio od początku bandyckiej napaści Rosji pomaga Ukrainie i Ukraińcom. W Studiu Koncertowym PR prezes Kamińska otworzyła koncert "To, co najpiękniejsze - Dzieciom", który kończy zbiórkę pieniędzy na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.