Redakcja Polska

Elżbieta Witek z wizytą w Kanadzie. Spotkała się z przedstawicielami parlamentu

15.06.2022 11:54
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się we wtorek w Ottawie z przewodniczącymi Senatu i Izby Gmin Kanady, Georgem J. Furey'em i Anthony'm Rotą. - Nasze rozmowy skupiły się głównie na sytuacji w Ukrainie - mówiła. Wtorek jest ostatnim dniem kilkudniowej wizyty marszałek Witek w Kanadzie.
Marszałek Elżbieta Witek z wizytą w kanadyjskim parlamencie
Marszałek Elżbieta Witek z wizytą w kanadyjskim parlamencieTwitter/Sejm RP🇵🇱 @KancelariaSejmu

- Dzisiaj miałam spotkanie z przewodniczącym Senatu Kanady oraz z przewodniczącym Izby Gmin i na jego ręce skierowałam oficjalne zaproszenie do Polski - podkreśliła marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami.

- Mam nadzieję, że kiedy pan przewodniczący przyjedzie z oficjalną wizytą do Polski będziemy mogli porozmawiać także o tym wymiarze parlamentarnym. O podobieństwach i różnicach między kanadyjskim systemem a polskim - dodała. Marszałek podkreśliła, że rozmowy z przewodniczącymi Senatu i Izby Gmin Kanady skupiły się przede wszystkim na Ukrainie.


Posłuchaj
00:28 11792144_2.mp3 Marszałek Witek powiedziała, że każde jej spotkanie w Kanadzie skupia się na wątku wojny w Ukrainie i na konieczności wsparcia naszych sąsiadów (IAR)

 

- Wszędzie, gdzie jeżdżę, każde spotkanie skupia się właśnie na wątku wojny w Ukrainie. Na tym, w jakim sposób Ukrainie trzeba pomagać, że trzeba pomagać szybko, że oni potrzebują pomocy zbrojnej, przede wszystkim, że to nie jest konflikt regionalny - zaznaczyła Witek.

Konflikt zagrażający bezpieczeństwu na świecie

Jak mówiła, "to nie jest konflikt dotyczący tylko Europy". - To jest konflikt zagrażający bezpieczeństwu całego świata i porządkowi prawnemu na całym świecie - podkreśliła marszałek Sejmu.

Zwróciła uwagę, że Kanadyjczycy doskonale to rozumieją. - Moje rozmowy tutaj były bardzo dobre, ponieważ nikogo nie musiałam przekonywać do tego, że ta pomoc jest potrzebna - powiedziała Witek.


Posłuchaj
00:25 11792144_1.mp3 Elżbieta Witek zaznaczyła, że podczas rozmów z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną padła deklaracja nawiązania prawdziwych i realnych relacji między parlamentarzystami obu krajów (IAR)

 

Poinformowała, że została też poproszona, by przekazać podczas swojego piątkowego spotkania w Warszawie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy, że Kanada "stała, stoi i stać będzie przy Ukrainie".

Udział w obradach parlamentu

Marszałek Sejmu we wtorek spotkała się też z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną. - Zachęcałam ich do tego by nawiązać prawdziwe, realne, osobiste relacje między naszymi parlamentarzystami i jest taka obietnica - mówiła.

Witek uczestniczyła też we wtorek w obradach parlamentu kanadyjskiego. - Muszę powiedzieć, że były one bardzo ciekawe. Niewiele się różnią, jeżeli chodzi o zachowanie parlamentarzystów, tutaj i u nas bardzo podobne, ale bardziej w rodzaju takiego teatru, trochę podobne do brytyjskich obrad, które często mam okazję oglądać - powiedziała marszałek Sejmu.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Kanada Elżbieta Witek

Zbigniew Rau: OBWE i Polska są gotowe udzielić Czarnogórze wsparcia w reformach i akcesji do UE

14.06.2022 14:48
- OBWE docenia długotrwałe stosunki z Czarnogórą, jak również Czarnogórę jako wiarygodnego partnera w regionie. Chciałbym podziękować władzom Czarnogóry za dobrą współpracę, mam nadzieję, że będziemy kontynuować wzmacnianie tego partnerstwa, szczególnie w perspektywie członkostwa Czarnogóry w Unii Europejskiej - mówił Rau.

Jarosław Kaczyński: trzeba zacząć poważnie zwalczać rosyjską agenturę

15.06.2022 09:29
Rosyjska agentura to zjawisko, które trzeba zacząć w końcu poważnie zwalczać - podkreślił we wtorek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak wyjaśnił, propozycje zawarte w projekcie ustawy o ochronie ludności pozwolą na efektywne działanie.

Olaf Scholz obiecuje Litwie pomoc. Niemcy chcą stworzyć nową bazę NATO, ale w Niemczech

15.06.2022 10:44
W razie ataku będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO – mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas ostatniej wizyty na Litwie i zapewniał ten kraj o "dodatkowym wsparciu wojskowym". Tymczasem "Financial Times" donosi, że Berlin planuje jednak rozmieścić dodatkowe oddziały NATO nie na Litwie, a u siebie.