Redakcja Polska

Rosjanie torturują cywilów w Chersoniu

22.07.2022 12:16
Rosja bezprawnie więzi oraz torturuje cywilów z rejonu Chersonia - informuje Human Rights Watch. Organizacja praw człowieka opublikowała właśnie raport w tej sprawie.
Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja używa pocisków przeciwlotniczych do ataków naziemnych
Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja używa pocisków przeciwlotniczych do ataków naziemnychPAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Human Rights Watch rozmawiała z ponad 70 osobami, które mieszkają w rejonie Chersonia. Organizacja udokumentowała przypadki 42 Ukraińców, którzy zostali bezprawnie uwięzieni przez Rosjan. Część z nich była torturowana: zarówno bita jak i rażona prądem. Rosja ma też torturować żołnierzy, którzy są jeńcami wojennymi. Co najmniej dwóch z nich zmarło w wyniku tortur.

Według Human Rights Watch, Rosja nielegalnie przewozi część zatrzymanych na swój teren lub do okupowanego od ośmiu lat ukraińskiego Krymu. Żona jednego z Ukraińców twierdzi, że jej mąż trafił na Krymie do obozu pracy przymusowej.

Organizacja twierdzi, że Rosjanie chcą w ten sposób zdobyć ważne dla nich informacje, a także zastraszyć cywilów na okupowanych przez siebie terenach.

Chersoń to jedno z pierwszych miast, jakie wpadło w ręce Rosjan od 24 lutego czyli od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainie. Stany Zjednoczone twierdzą, że Rosja będzie chciała anektować część podbitych terenów w Donbasie, podobnie jak zrobiło to z Krymem osiem lat temu.


IAR/dad

Południowokoreańska broń dla Wojska Polskiego. Szef MON zdradził szczegóły

22.07.2022 14:51
W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z Koreą Południową umowę ws. nabycia czołgów K2, armatohaubic K9 oraz trzech eskadr samolotów FA-50. Pierwsze armatohaubice i czołgi trafią do Polski jeszcze w tym roku, samoloty - w przyszłym - powiedział w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zdolność Rosji do szpiegowania w Europie została zmniejszona o połowę. Powodem - wydalenie "dyplomatów"

22.07.2022 10:20
Szef brytyjskiego wywiadu uważa, że ​​Rosja "o połowę" straciła zdolność do szpiegowania w Europie. Jak tłumaczy Richard Moore, wpłynęło na to wydalenie ponad 400 rosyjskich oficerów wywiadu z miast w całej Europie i aresztowaniu kilku tajnych szpiegów udających cywilów. 

Projekcje polskich filmów w historycznym centrum Pragi

22.07.2022 11:16
Na leżakach i ze słuchawkami na uszach - ponad sto osób obejrzało w czwartek w Pradze "Idę" Pawła Pawlikowskiego. Nagrodzony Oscarem film otworzył cykl letnich seansów organizowany przez festiwal filmów środkowoeuropejskich 3Kino we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze.