Redakcja Polska

19 sierpnia – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

19.08.2022 15:41
Dzień ten upamiętnia pracowników organizacji niosących pomoc, którzy zginęli lub zostali ranni w trakcie wykonywania pracy. Hasłem tegorocznej kampanii przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną jest "Pomoc w naszych rękach".
Audio
  • Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej - rozmowa z Heleną Krajewską z PAH [posłuchaj]
Helena Krajewska w studiu PRdZ
Helena Krajewska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. Upamiętnia on atak bombowy z 19 sierpnia 2003 roku w hotelu Canal w Bagdadzie w Iraku, w którym zginęły 22 osoby, w tym Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku Sergio Vieira de Mello.

W szacunkach na 2022 rok ONZ podała, że wsparcia ze strony organizacji humanitarnych będą potrzebowały rekordowe 274 mln osób. Jak podkreśla rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej Helena Krajewska, PAH skupia się teraz głównie na pomocy Ukrainie, ale to nie jedyne miejsce, gdzie ludzie potrzebują pomocy.

Kiedy wybuchła wojna do pomocy w biurach PAH w Polsce, w magazynach, punktach recepcyjnych i na granicy zgłosiło się ponad 2500 osób. Spośród nich zrekrutowano 434 wolontariuszy i 25 koordynatorów. - Praca tych ludzi jest nieoceniona - mówi Helena Krajewska. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

 

Polska Akcja Humanitarna wesprze potrzebujących w Libanie. To szansa na lepszą przyszłość

03.10.2020 09:35
Polska Akcja Humanitarna otwiera ośrodek szkoleniowy na przedmieściach Bejrutu. Organizacja chce w ten sposób pomóc mieszkańcom stolicy Libanu. Od kilkunastu miesięcy przez kraj przetacza się ogromny kryzys finansowy, a sytuację dodatkowo pogarszają pandemia koronawirusa oraz zniszczenia po gigantycznej eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu.

Dwa lata od tragicznej eksplozji w Bejrucie. Caritas Polska pomaga potrzebującym w Libanie

04.08.2022 15:14
Ponad 150 libańskich rodzin otrzymuje comiesięczne świadczenie finansowe w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Minęły dwa lata od wybuchu zmagazynowanych chemikaliów w Bejrucie, wskutek którego ponad 200 osób zginęło, a 7 tysięcy zostało rannych.

Polska pomoże ukraińskim sierotom i kobietom uwolnionym z niewoli. Rusza specjalny fundusz

17.08.2022 14:30
Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - poinformował w środę w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że każde dziecko objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało około 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych).

Pod Czernihowem otwarto nowe miasteczko modułowe dostarczone przez Polskę

18.08.2022 14:58
W Nowoseliwce pod Czernihowem na północy Ukrainy otwarto w czwartek nowe miasteczko modułowe przekazane przez Polskę mieszkańcom Ukrainy, których domy zostały zbombardowane i zniszczone pociskami przez atakującą ten kraj Rosję.