Redakcja Polska

Białoruś zażąda reparacji od Polski? Żaryn: propaganda Mińska kontynuuje antypolską narrację

15.09.2022 14:59
Białoruska propaganda kontynuuje antypolską narrację sterowaną przez władze w Mińsku. Tym razem Mińsk eksploatuje wątek historyczny fałszując przy tym relacje Polski i Białorusi - poinformował w środę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn
Stanisław Żaryntwitter.com

Stanisław Żaryn na Twitterze przedstawił "zarzuty" pod adresem Polski, formułowane przez Wadima Gigina - głównego propagandystę reżimu Łukaszenki. "Wadim Gigin przekonuje opinię publiczną, iż Białoruś ma prawo żądać od Polski reparacji za „szkody wyrządzone przez polską dominację” w okresie międzywojennym i „zbrodnie Piłsudskiego”. Gigin mówi o „wyrównaniu rachunków z Polakami”, w odpowiedzi na to, że Polska postanowiła zażądać od Niemiec reparacji za straty wynikające z WWII i zachęca władze białoruskie (BLR) do oszacowania strat, jakie wyrządziło państwo polskie" - pisze Stanisław Żaryn.

"Polska, według W. Gigina, zahamować miała rozwój Białorusi, eksploatować zasoby rolne, niszczyć zabytki białoruskiej kultury i naruszać gwarantowane Traktatem Ryskim - mniejszościom narodowym - prawa i wolności" - relacjonował rzecznik.

Dodał, że oparte na manipulacji wypowiedzi W. Gigina wpisują się w antypolską histerię rozpętaną przez machinę propagandową reżimu Łukaszenki. "Białoruski reżim od dawna w sposób systemowy próbuje zrobić z Warszawy jednego ze swoich wrogów. Tezy kolportowane przez Mińsk współbrzmią z działaniami informacyjnymi Kremla" - napisał Żaryn.

Podkreślił, że antypolskie kłamstwa szerzone przez polityków, politologów i historyków z Mińska to część szerszej operacji hybrydowej prowadzonej przeciwko RP przez służby białoruskie.

"W ostatnim czasie Mińsk w swoich działaniach wymierzonych w Polskę koncentruje się często na kwestiach historycznych. Ostatnio reżim Łukaszenki wielokrotnie prezentował kłamstwa dot. m. in. Armii Krajowej" - skonstatował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.


PAP/dad

Parlament Europejski zdecydował: Unia przekaże Ukrainie 5 miliardów euro

15.09.2022 13:44
Jest ostateczna zgoda Parlamentu Europejskiego na przekazanie Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Za głosowało 534 europosłów, przeciw było 30, wstrzymało się 26. W najbliższy wtorek formalnie zaakceptują te decyzję unijni ministrowie.

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. "To wiadomość także dla Polski"

15.09.2022 13:57
Rosyjskie ataki rakietowe na obiekty infrastruktury krytycznej, w tym elektrownie, mają przestraszyć Ukraińców przed chłodną zimą oraz m.in. podważyć zdolność Ukrainy do przesyłania prądu do Polski - ocenia ukraiński politolog Jewhen Mahda. Dodaje, że Rosja właśnie otrzymała cios, który jest początkiem jej upadku.

"Jest w fazie zaawansowanych przygotowań". Wiceszef MSZ o nocie dyplomatycznej ws. reparacji

15.09.2022 16:15
- Oficjalna nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji jest w fazie zaawansowanych przygotowań. Termin jej złożenia to kwestia tygodni - mówił w Sejmie wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.