Redakcja Polska

Rosjanie unikają poboru. Michał Dworczyk: Polska nie zakłada przyjmowania rosyjskich dezerterów

27.09.2022 10:35
Nie zakładamy przyjmowania obywateli rosyjskich, którzy do tej pory popierali reżim Władimira Putina, a kiedy pojawiła się perspektywa, że będą musieli znaleźć się na froncie, stają się wielkimi demokratami i planują opuścić Rosję - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
Szef KPRM: Polska nie zakłada przyjmowania rosyjskich dezerterów
Szef KPRM: Polska nie zakłada przyjmowania rosyjskich dezerterówPAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY

Michał Dworczyk w Programie Trzecim Polskiego Radia został zapytany czy Polska rozważa przyjmowanie dezerterów z rosyjskiego wojska.

Szef KPRM zwrócił uwagę, że nasz kraj nie zamyka granicy dla osób, które były represjonowane ze względu na przekonania polityczne czy walkę o prawa człowieka w Federacji Rosyjskiej. - Natomiast nie zakładamy przyjmowania obywateli rosyjskich, którzy do tej pory popierali reżim Władimira Putina, a teraz nagle, kiedy pojawiła się perspektywa, że sami będą musieli nie tylko werbalnie popierać ten reżim tylko również znaleźć się na froncie, to nagle stają się wielkimi demokratami i planują opuścić Rosję - powiedział.

- Na pewno takich osób nie będziemy wspierać - dodał Dworczyk.

W środę władze Rosji ogłosiły "częściową" mobilizację, która ma objąć oficjalnie 300 tys. osób. Niezależne media donoszą, że dekret zawiera niejawny punkt, w którym mowa jest o tym, że zaciąg ma objąć ponad milion osób. Rosyjskie władze od czwartku prowadzą mobilizację na masową skalę. Według doniesień medialnych, przejścia graniczne szturmowane są przez osoby chcące uniknąć wcielenia do wojska. Bilety lotnicze w jedną stronę mają być wyprzedane, a na lądowych przejściach granicznych z Kazachstanem, Armenią i Gruzją ustawiają się kolejki.


PAP/dad

Dzisiaj otwarcie Baltic Pipe. Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

26.09.2022 21:00
We wtorek o godzinie 11.00 w tłoczni Goleniów nastąpi otwarcie gazociągu Baltic Pipe. W uroczystości wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki oraz Mette Frederiksen - a także przedstawiciele rządów obu państw. Dziennikarze Polskiego Radia będą na miejscu, by na bieżąco relacjonować to historyczne wydarzenie.

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

27.09.2022 10:11
Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

27.09.2022 14:28
W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział w czasie wtorkowej konferencji po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".