Redakcja Polska

Dyplomaci RP odwiedzą polskie groby na świecie. Uroczystości w największych europejskich stolicach

01.11.2022 09:55
Z okazji dnia Wszystkich Świętych dyplomaci RP odwiedzają polskie groby m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Pekinie.
Dyplomaci RP odwiedzą polskie groby na świecie
Dyplomaci RP odwiedzą polskie groby na świecieShutterstock/Antonio Nardelli

Na berlińskim cmentarzu Altglienicke z udziałem kierownictwa ambasady, polskich duchownych i środowisk polonijnych odbędzie się uroczystość przy kwaterze ofiar II wojny światowej. Na 1370 skremowanych osób w zbiorowej mogile spoczywają prochy 435 Polek i Polaków zamordowanych w KL Sachsenhausen i Miejscu Straceń Ploetzensee.

Przedstawiciele ambasady oraz ataszatu obrony odwiedzą również ok. 25 miejsc pamięci i cmentarzy we wschodnich Niemczech, gdzie znajdują się polskie groby. W sposób szczególny zostanie uczczona pamięć ofiar II wojny światowej, byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Buchenwald, Mittelbau-Dora, Ravensbruck i Sachsenhausen.

Pielęgnowanie polskiej tożsamości

W Paryżu polscy dyplomaci złożą we wtorek kwiaty i zapalą znicze na grobach ambasadora Kajetana Morawskiego w Lally-en-Val, Cypriana Kamila Norwida i innych Polaków na cmentarzu w Montmorency, Józefa Czapskiego i Jerzego Giedroycia w Le Mesnil-le-Roi oraz Fryderyka Chopina na stołecznym cmentarzu Pere Lachaise.

Na dwóch madryckich nekropoliach, cmentarzu południowym oraz cmentarzu św. Izydora, pracownicy polskiej ambasady zapalą znicze na grobach polskich weteranów wojennych. W Barcelonie konsulat RP połączy obchody Wszystkich Świętych z odsłonięciem popiersia Jana Pawła II. Dodatkowo w Borja planowane jest zapalenie lampki na grobie żołnierki Armii Krajowej i łączniczki w powstaniu warszawskim, Lilianie Skorel.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji Wszystkich Świętych zaplanowana jest msza święta. Następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio, miasteczku leżącym kilka kilometrów od Monte Cassino oraz na włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo, gdzie spoczywają żołnierze Królewskiej Armii Włoch, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1943 roku. Po południu na rzymskim cmentarzu Prima Porta oprawiona zostanie msza święta w kaplicy przy kwaterze polskiej.

W Moskwie już w sobotę ambasador Krzysztof Krajewski odwiedził Cmentarz Doński, gdzie znajdują się symboliczne groby przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zwabionych i uprowadzonych do ZSRR, a następnie skazanych w 1945 r. w procesie szesnastu: gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj, Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego". Ambasador Krajewski złożył również w sobotę kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim w centrum Moskwy - pomniku upamiętniającym ofiary terroru politycznego w ZSRR. Głaz przywieziony z Wysp Sołowieckich, miejsca pierwszych w ZSRR łagrów dla więźniów politycznych, znajduje się tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB).

Światowe uroczystości

W Londynie przedstawiciele ambasady RP mają odwiedzić groby zasłużonych Polaków, którzy zostali pochowani na cmentarzach w brytyjskiej stolicy. Co roku składane są kwiaty i zapalane znicze na polskich grobach na cmentarzu Gunnersbury oraz kolumbarium przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Ponadto ambasada finansuje znicze w ramach dorocznej Akcji Znicz, czyli sprzątaniu polskich grobów.

Na Węgrzech obchody dnia Wszystkich Świętych odbędą się na polskiej kwaterze na budapeszteńskim cmentarzu Rakoskeresztur: odprawiona zostanie msza święta, złożone zostaną kwiaty, również od ambasady. Rakoskeresztar to największa polska nekropolia na Węgrzech i pochowanych jest tam m.in. ponad 100 polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej.

W Szwecji główne uroczystości przy udziale konsula RP odbyły się w sobotę na katolickim cmentarzu Haga Norra w w podsztokholmskiej gminie Solna, gdzie pochowani są ministrowie rządu II RP, dyplomaci, żołnierze, a także więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Konsul Maciej Zamościk, szwedzka Polonia oraz przedstawiciele polskiej szkoły złożyli wieńce i kwiaty, a groby bohaterów niepodległościowych oznaczono biało-czerwonymi flagami.

Przedstawiciele Ambasady RP w Rydze będą składać kwiaty na grobie Ity Kozakiewicz - zmarłej w latach 90. polskiej działaczki, deputowanej do łotewskiego parlamentu.

W Pekinie polscy dyplomaci złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze na grobach Polaków pochowanych na stołecznym cmentarzu Babaoshan. W 2021 r. odwiedzili grób tragicznie zmarłego w 1951 roku ppłk. Włodzimierza Sasima, attache obrony w Chinach i Korei, a także pochowanego w zbiorowej mogile korespondenta PAP red. Jeremiego Starca, który zginął w 1955 roku w katastrofie lotniczej na trasie Hongkong-Indonezja.


PAP/ho

Ambasador RP w Rosji oddał hołd ofiarom stalinowskich represji

29.10.2022 09:48
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski wraz z pracownikami i współpracownikami „Memoriału” oddał hołd ofiarom stalinowskich represji.

Dyplomaci z Ambasady RP w Berlinie odwiedzają groby zasłużonych Polaków

29.10.2022 12:23
Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych Ambasada RP zainaugurowała, na Parkfriedhof Marzahn, odwiedziny grobów zasłużonych Polaków i ofiar niemieckiej III Rzeszy - poinformował wicekonsul Adam Borkowski.

MSZ niezmiennie odradza wyjazdy na Białoruś i do Rosji. Także w okresie świąt 1 listopada

30.10.2022 13:30
Niezmiennie odradzamy naszym obywatelom jakiekolwiek wyjazdy na Białoruś i do Rosji, także w okresie świąt 1 listopada - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Dodał, że możliwości opieki nad polskimi grobami w tych dwóch krajach są znikome, ale 1 listopada odwiedzą je nasi dyplomaci.