Redakcja Polska

Litwa i Łotwa od września odmówiły wpuszczenia na swoje terytorium ponad tysiąca Rosjan

03.12.2022 15:00
Jesienią kraje bałtyckie i Polska wprowadziły zakaz wjazdu dla rosyjskich obywateli, którzy posiadają krótkoterminowe wizy Schengen wydane w celach turystycznych i wypoczynkowych.
Audio
  • Litwa i Łotwa odmówiły wjazdu ponad tysiącowi Rosja [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneTwitter @mblaszczak

Litewska straż graniczna podała, że od 19 września nie wpuszczono 709 Rosjan, którzy nie spełniali nowych zasad wjazdu. Pogranicznicy anulowali również 29 wiz. Zdecydowana większość należała do osób, które wystąpiły o dokument w celu podjęcia pracy na Litwie, ale ostatecznie nie stawiły się do niej.

W porównaniu do tego samego okresu przed rokiem, od września liczba rosyjskich obywateli wjeżdżających do kraju zmniejszyła się prawie dwukrotnie. To nieco więcej niż na Łotwie. Tam liczba Rosjan próbujących dostać się do tego państwa zmniejszyła się o blisko czterdzieści procent. Łotewskie służby graniczne poinformowały, że od września nie wpuściły ponad 400 rosyjskich obywateli. 

Zakaz wjazdu dla rosyjskich turystów wprowadzony został w związku z wojną na Ukrainie. Związane jest to z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego i kwestiami moralnymi w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Restrykcje nie obejmują m.in. wizyt w celach humanitarnych i wjazdu osób prześladowanych politycznie.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja granica

Żaryn: destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal najważniejsza w dezinformacji Kremla

01.12.2022 11:35
- W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kremla destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal pozostaje najważniejsza - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Biały Dom: najlepszym sposobem na zakończenie wojny jest wycofanie wojsk przez Rosję

03.12.2022 08:56
Biały Dom oświadczył, że prezydent Joe Biden nie ma listy konkretnych warunków pod jakimi gotów byłby podjąć rozmowy z Władimirem Putinem.

Ambasador Andrzej Sadoś: służby graniczne Polski zdały test sprawności w warunkach kryzysowych

03.12.2022 09:40
Polskie służby odpowiedzialne za ochronę granic zdały w ubiegłym roku test sprawności - mówił ambasador Polski przy Unii w Brukseli podczas seminarium z okazji 15.rocznicy wejście Polski do strefy Schengen.