Redakcja Polska

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczyna szkolenie medyków z Ukrainy

12.12.2022 15:16
W bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie rozpoczęło się szkolenie pierwszej grupy medyków z Ukrainy związane z ewakuacją lotniczą rannych żołnierzy oraz osób cywilnych. Program współpracy polskich i ukraińskich lekarzy powstał z inicjatywy polskiej pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy oraz małżonki prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej.
Audio
  • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczyna szkolenie medyków z Ukrainy. Materiał Martyny Szymczakowskiej (IAR)
W sumie w szkoleniu bierze udział 50 medyków z Ukrainy.
W sumie w szkoleniu bierze udział 50 medyków z Ukrainy. Źródło: Twitter/ Państwowa Straż Pożarna / @KGPSP

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że pomoże to lepiej udzielać pomocy rannym w trakcie wojny za naszą wschodnią granicą. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że szkolenie jest bardzo praktyczne. Ważny jest w nim też element pomocy lotniczej, wykorzystania HEMS - czyli śmigłowcowej ewakuacji.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera dodał, że szkolenie przybliży Ukrainę do pozytywnego zakończenia wojny. - Dziś to właśnie wzmacnianie odporności państwa zdecyduje o wyniku wojny, którą Ukraina toczy. Zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, zdolność do zapewnienia dostępu do infrastruktury krytycznej. Również zdolność do zapewnienia świadczeń zdrowotnych - mówił w trakcie konferencji prasowej szef BBN.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski powiedział, że w krótkim czasie (do 21 grudnia) medycy przejdą intensywne szkolenie. - Obejmie ono zarówno elementy medyczne, jak i to, czego muszą się nauczyć felczerzy i lekarze - współpracy w załodze od strony przepisów lotniczych. Ostatnim etapem szkolenia będą dyżury w naszych bazach - dodał Robert Gałązkowski.

W sumie w szkoleniu bierze udział 50 medyków z Ukrainy. W styczniu rozpoczną się także szkolenia z zakresu leczenia osób z ciężkimi poparzeniami.

IAR/dad

Gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji? Wiceszef MSZ: to strategiczny błąd, gwarancji potrzebuje Europa

12.12.2022 11:38
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński określił jako strategiczny błąd dyskusje o potrzebach gwarancji dla Rosji. - Potrzebuje ich Europa - podkreślił w Brukseli wiceszef MSZ przed rozpoczęciem unijnej narady ministerialnej.

Zero informacji o wojnie w Ukrainie. Kreml blokuje w swoim kraju tysiące stron internetowych

12.12.2022 12:33
Moskiewski reżim zablokował w ciągu tygodnia prawie 15 tysięcy stron internetowych - napisał portal Meduza. Łącznie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odcięto Rosjanom dostęp do ponad 50 tysięcy portali i serwisów internetowych. Za publikowanie informacji o wojnie innych, niż podawane przez kremlowską propagandę grozi w Rosji do 15 lat więzienia.

Skandal korupcyjny w UE. Torby pieniędzy w domu wiceszefowej Parlamentu Europejskiego

12.12.2022 13:40
Belgijska gazeta "De Standaard", odnosząc się do skandalu korupcyjnego i aresztowania wiceszefowej PE Evy Kaili, napisała o "hańbie dla tego rycerza moralności". O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.