Redakcja Polska

Niemcy nie chcą imigrantów. Mogą odsyłać ich do Polski

13.12.2022 09:51
353 cudzoziemców, w tym 76, którzy przekroczyli granicę nielegalnie z Białorusi, odesłały nam państwa UE. To dopiero początek - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".
Imigranci u włoskich wybrzeży
Imigranci u włoskich wybrzeży Nicolas Economou/Shutterstock

Jak czytamy w "Rz", "od sierpnia kraje Europy, powołując się na rozporządzenie Dublin III, zwracają Polsce nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granicę przez nasz kraj i tych, którzy złożyli u nas wnioski o azyl, lecz uciekli do Europy, nie czekając na rozstrzygnięcie".

"Dla Polski będzie to oznaczać przyjęcie kilkunastu tysięcy osób, które, by nie być deportowanymi do kraju pochodzenia, składają wniosek o azyl w Polsce, choć tego nie chcą" - napisano.

Mec. Maria Poszytek, współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowiek powiedziała "Rz", że "zasady regulujące to, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpoznanie wniosku, są oderwane od tego, w jakim kraju docelowo osoba poszukująca ochrony międzynarodowej chciałaby się osiedlić".


PAP/dad

Niemieckie Patrioty w Polsce. Andrzej Duda w Berlinie: to bardzo ważny gest sojuszniczy

12.12.2022 17:55
Decyzję o wysłaniu do Polski niemieckich baterii Patriot odbieramy jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i w relacjach pomiędzy narodem Polskim i Niemieckim - powiedział w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem prezydent Andrzej Duda. 

"Nasza działalność ma charakter multidyscyplinarny". Jubileusz 30-lecia Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

12.12.2022 22:10
- W ciągu 30 lat Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" zrealizowała bardzo wiele cennych inicjatyw związanych z aktywizacją środowisk polskich na Wschodzie, pielęgnowaniem i rozwojem kultury polskiej, w tym wsparciem polskich mediów - mówi prezes Mikołaj Falkowski. Gala jubileuszowa Fundacji odbędzie się w Belwederze, pod patronatem Pary Prezydenckiej, Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.