Redakcja Polska

Polscy ratownicy dotarli do Turcji. Pomogą w rejonach najciężej dotkniętych trzęsieniem

07.02.2023 12:00
W Turcji jest już grupa polskich strażaków, którzy będą pomagali ofiarom trzęsienia ziemi. Grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland wylądowała w nocy w tureckim Gaziantep. Polscy strażacy jadą do Adiyaman. Tam będą szukali osób poszkodowanych w miejscach wskazanych przez lokalne władze.
Kilkudziesięciu polskich strażaków pomaga w Turcji w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi
Kilkudziesięciu polskich strażaków pomaga w Turcji w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemiEPA/ERDEM SAHIN

W Turcji jest już 76 polskich strażaków oraz osiem psów ratowniczych. Będą uczestniczyli w poszukiwaniu ofiar trzęsienia ziemi. Rzecznik Komendanta Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski mówi, że strażacy spodziewają się, że będzie to najtrudniejsza akcja, w jakiej biorą udział. 

- Tam na miejscu dowiemy się, jak jest sytuacja bieżąca, jakie są potrzeby ratownicze. Spodziewamy się, że w ciągu kilku godzin tam dotrzemy - około godz. 12-13 czasu polskiego i wtedy będziemy mogli rozpocząć pierwsze działania ratownicze. Sytuacja nadal jest trudna, nadal mamy informację o wielu ofiarach śmiertelnych i rannych, więc bardzo dużo budynków uległo zawaleniu. Spodziewamy się, że to będzie jedna z najtrudniejszych akcji ratowniczych, w jakich bierzemy udział - powiedziałKarol Kierzkowski.

Dowódca grupy brygadier Grzegorz Borowiec powiedział, że strażacy zabrali ze sobą dwadzieścia ton specjalistycznego sprzętu oraz osiem psów ratowniczych, wyszkolonych do szukania żywych osób uwięzionych pod gruzami.

Psy będą nam pomagać w pierwszej fazie, w rozpoznaniu, będą lokalizowały takie miejsca, gdzie ewentualnie ktoś może być pod gruzami. Mamy też elektroniczne środki do wykrywania osób, czyli geofony, specjalne kamery. Tego sprzętu mamy całe mnóstwo. Dysponujemy również sprzętem, który nam pomoże prowadzić prace związane z wydobyciem takich osób lub utorowaniem sobie drogi do osoby poszkodowanej - mówił Grzegorz Borowiec.

Liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów w Turcji i Syrii przekroczyła 5 tysięcy.


Posłuchaj
00:52 12187199_1.mp3 Do ponad 5 tysięcy wzrosła liczba zabitych we wczorajszych trzęsieniach ziemi w Turcji i w Syrii. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 


IAR/dad

"Proces" Andrzeja Poczobuta. Dziś planowane są mowy końcowe

07.02.2023 10:51
Dziś w Grodnie ma być kontynuowany proces działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Rozprawy są utajnione i nie uczestniczy w nich żaden z bliskich więźnia białoruskiego reżimu. Andrzej Poczobut jest oskarżony o "podżeganie do nienawiści" i "wzywanie do nakładania sankcji na Białoruś". Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Karnawały, parady i inne hulanki, czyli jak bawił się świat w czasach Belle Epoque

07.02.2023 11:26
W warszawskim Fotoplastikonie zaprezentowano wystawę pokazującą, jak wyglądały zabawy karnawałowe i noworoczne na przełomie XIX i XX wieku w Warszawie i na świecie.

Polska wśród ofiar dezinformacji i manipulacji Kremla. Jest unijny raport

07.02.2023 12:00
Polska wśród sześciu krajów, które były celem dezinformacji i manipulacji ze strony Rosji. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. Dokument, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, powstał na podstawie stu przykładów z jesieni ubiegłego roku. W raporcie mowa jest też o współpracy Rosji i Chin w działaniach dezinformacyjnych wymierzonych w Zachód.