Redakcja Polska

Wiceprzewodnicząca KE przybędzie do Warszawy. Będzie rozmawiać o ukraińskich dzieciach

09.03.2023 11:51
W piątek do Warszawy przylatuje wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica na rozmowy na temat ukraińskich dzieci - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
W piątek w Warszawie wizyta wiceprzewodniczącej KE ws. ukraińskich dzieci
W piątek w Warszawie wizyta wiceprzewodniczącej KE ws. ukraińskich dzieciBumble Dee / Shutterstock.com

Chodzi o te dzieci, które ewakuowano z Ukrainy z ośrodków opiekuńczych. W tej sprawie pojawiły się różnice zdań na linii Kijów - Bruksela.

Posłuchaj
00:56 12240401_1.mp3 W piątek w Warszawie wizyta wiceprzewodniczącej KE ws ukraińskich dzieci. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Komisja Europejska zapowiada współpracę z Polską w sprawie przekazywania dzieci z ośrodków opieki do rodzinnych domów dziecka, czy rodzin zastępczych. Komisarz do spraw wewnętrznych tłumaczy, że takie są unijne wymogi. - Dzieci powinny mieć opiekę w oparciu o rodzinę, ale ważne jest też, by miały kontakt z dotychczasowymi opiekunami i innymi dziećmi, z którymi wcześniej mieszkały - powiedziała Ylva Johansson. Jednak władze w Kijowie nie chcą się zgodzić na przekazywanie dzieci rodzinom w obawie przed utratą narodowości, zależy im, by pozostawały w państwowych domach dziecka.

"Delikatna sprawa"

- To sprawa delikatna, trudna i związana z dylematami wojennymi - przyznaje w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką jeden z polskich dyplomatów.

Warszawa podkreśla, że ważne jest dobro dziecka i uważa, jak Komisja, że będzie ono zapewnione w rodzinach, ale też jest zdania, że wszelkie rozmowy z Brukselą na ten temat muszą być prowadzone z udziałem przedstawicieli Ukrainy.


IAR/dad

Sankcje na Białoruś. Szynkowski vel Sęk: wciąż postulujemy dostosowanie ich do rosyjskich

09.03.2023 08:43
- Trzeba dostosować sankcje białoruskie do sankcji rosyjskich - to cały czas postulujemy, nie są one prowadzone równolegle i to jest pewien kłopot - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Pociski spadły niedaleko granicy z Polską

09.03.2023 10:54
W rosyjskich atakach rakietowych w nocy ze środy na czwartek zginęło w Ukrainie co najmniej dziewięć osób. Pięć osób zginęło w rejonie Złoczowa w obwodzie lwowskim, około 140 km od granicy z Polską, dwie w obwodzie donieckim oraz po jednej w Kijowie i obwodzie charkowskim. Ukraińskie wojsko podało, że po raz pierwszy Rosjanie użyli aż sześciu hipersonicznych rakiet Kindżał.