Redakcja Polska

Śmierć polskiego żołnierza na Ukrainie. Był dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym

25.03.2023 10:02
Korespondent Polsat News na Ukrainie Mateusz Lachowski napisał, że "poległy w piątek na Ukrainie Polak był dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym; miesiąc temu został odznaczony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego orderem „Za Odwagę”".
Korespondent Polsat News: poległy na Ukrainie Polak - dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym
Korespondent Polsat News: poległy na Ukrainie Polak - dowódcą plutonu w Legionie MiędzynarodowymPAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Wcześniej w mediach społecznościowych minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w piątek zginął kolejny żołnierz Ukrainy - obywatel Polski, a dwóch, kilka dni temu rannych, wciąż jest w stanie poważnym. Michał Dworczyk zaznaczył, że tych dwóch rannych żołnierzy - także polskich obywateli - jest w stanie, który uniemożliwia obecnie ich transport.

Honorowy żołnierz

Natomiast Lachowski napisał na Twitterze, że w piątek "w boju poległ Michał - dowódca plutonu w Legionie Międzynarodowym". "Od kwietnia ubiegłego roku walczył z rosyjską inwazją. Walczył o wolność Ukrainy i bezpieczeństwo Polski - mówił o tym wiele razy. Za miesiąc kończył mu się kontrakt i chciał wrócić do Ojczyzny i służyć znów w Wojsku Polskim" - dodał.

Lachowski przekazał, że miesiąc temu prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył poległego w piątek Polaka orderem "Za Odwagę". "Był niezwykle honorowy, pilnował odpowiedniego traktowania rosyjskich jeńców wojennych" - napisał dziennikarz.

"Kiedy kilka miesięcy temu został ranny, mógł odpocząć i zostać na Boże Narodzenie w domu. Ale już przed świętami był na froncie z żołnierzami" - podkreślił.IAR/PAP/dad

Litwa będzie odbierać obywatelstwo za wspieranie agresorów

24.03.2023 16:22
Parlament na Litwie zadecydował, że będzie można odebrać litewskie obywatelstwo za wspieranie państw-agresorów. Sprawa związana jest z ubiegłorocznym występem pary litewskich łyżwiarzy na imprezie organizowanej przez żonę rzecznika Kremla.

Ponad rok po ataku na Ukrainę w organizacjach międzynarodowych wciąż zasiadają Rosjanie

25.03.2023 09:22
Ponad rok od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Rosjanie wciąż zasiadają w strukturach organizacji międzynarodowych. Należą do nich m.in. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), czy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Niepokój budzi też obecność Rosjan w Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Ukraina obawia się, że WMO przekazuje Rosji precyzyjne dane pogodowe, mogące ułatwiać planowanie ataków na ukraińskie pozycje.

Kolejne sankcje UE wobec Rosji w najbliższych miesiącach. Premier: chcemy też uszczelnienia obecnych

25.03.2023 12:19
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że "11. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji będzie w ciągu najbliższych 2 miesięcy". W rozmowie z RMF FM premier stwierdził, że w Unii Europejskiej jest dzisiaj dużo mniejsza ochota na kolejne sankcje.

Ogromne straty i niedobór amunicji. ISW o sytuacji Rosjan na froncie

25.03.2023 12:59
Rosyjska propaganda przygotowuje Rosjan na ukraińskie kontrnatarcie. Według Instytutu Badań nad Wojną nawet w Moskwie zauważono, że ukraińskie Siły Zbrojne stopniowo przejmują inicjatywę na froncie. Niezależni analitycy wojskowi zwracają uwagę na ogromne straty ponoszone przez Rosjan i niedobór amunicji.