Redakcja Polska

Litwa: podczas szczytu NATO dodatkowe ograniczenia w przestrzeni powietrznej Wilna

20.05.2023 12:22
Litewskie władze podały, że w lipcu będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia w przestrzeni powietrznej w Wilnie i okolicach. Ma to związek ze szczytem NATO, który w litewskiej stolicy odbędzie się 11-12 lipca.
Widok na Stare Miasto w Wilnie
Widok na Stare Miasto w WilnieMNStudio/Shutterstock

Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa NATO 11 i 12 lipca będzie obowiązywał zakaz wszelkich lotów w promieniu 30 km od centrum wystawienniczego Litexpo, w którym będzie odbywał się szczyt. Kilka dni wcześniej zostaną też wprowadzone ograniczenia w lotach małych samolotów, balonów, a także dronów. Mają one obowiązywać do 13 lipca włącznie.

Ponadto władze litewskiej stolicy podały, że rozpoczęły się intensywne przygotowania do lipcowego wydarzenia. Magistrat zapowiada, że w najbliższych tygodniach zostaną uporządkowane wszystkie drogi, którymi będą poruszać się delegacje z poszczególnych państw. Kilka miesięcy temu miasto poradziło mieszkańcom, aby na czas szczytu NATO zaplanowali urlop, gdyż poruszanie się po Wilnie będzie znacznie utrudnione.


Posłuchaj
00:40 12365998_1.mp3 Litewskie władze podały, że w lipcu będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia w przestrzeni powietrznej w Wilnie i okolicach. Ma to związek ze szczytem NATO. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Szczyt NATO odbędzie się na Litwie po raz pierwszy. Weźmie w nim udział blisko 50 zagranicznych delegacji. Do Wilna przyjedzie około dwóch tysięcy przedstawicieli zagranicznych mediów i organizacji pozarządowych.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Wilno szczyt NATO Litwa

Jest przełom: Ukraina otrzyma samoloty F-16. Wkrótce mają ruszyć szkolenia pilotów

20.05.2023 09:21
Ukraina otrzyma od zachodniej koalicji myśliwce F-16 - poinformował Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Jak wyjaśnił, wkrótce mają rozpocząć się szkolenia ukraińskich pilotów. Jake Sullivan przebywa obecnie wraz z Joe Bidenem na szczycie G7 w Japonii.

26 tys. pistoletów VIS-100 trafi do Wojska Polskiego. Umowa opiewa na ponad 2,5 mln zł

20.05.2023 10:55
Nowe pistolety niebawem trafią do Wojska Polskiego. W Agencji Uzbrojenia podpisano umowę z Fabryką Broni "Łucznik" na dostawę w najbliższych latach blisko 26 tys. pistoletów polskiej produkcji Vis 100 - napisał w piątek na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Ambasador USA przy NATO dla Polskiego Radia: Polacy mogą czuć się bezpiecznie

20.05.2023 11:31
Polacy mogą czuć się bezpiecznie - podkreśliła ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO Julianne Smith w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką. Zapewniła, że wraz z przyjęciem nowych planów regionalnych Sojuszu bezpieczeństwo Polaków będzie w pełni gwarantowane.