Redakcja Polska

Ulicami miast i wsi w całej Polsce przeszły procesje z okazji Bożego Ciała

08.06.2023 16:21
Ulicami miast i wsi w całej Polsce przeszły uroczyste procesje z okazji święta Bożego Ciała. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, którego istotą jest publiczne wyznanie wiary w obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.Mottem tegorocznych obchodów Bożego Ciała jest hasło roku duszpasterskiego "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Wierni masowo biorą udział w uroczystościach i wyrażają swoją wiarę.
Boże Ciało w Łowiczu
Boże Ciało w ŁowiczuShutterstock

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, podczas mszy świętej powiedział, że dziś uwaga wiernych skupia się na Najświętszym Sakramencie, który niesiony jest w procesjach. Dodał, że procesja jest widocznym znakiem wiary.

W Warszawie centralna procesja przeszła z bazyliki archikatedralnej świętego Jana Chrzciciela ulicą Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską na plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament był niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a osłaniał go baldachim z parafii archikatedralnej.


Posłuchaj
00:50 12400402_1.mp3 Ulicami warszawskiej Pragi przeszła procesja Bożego Ciała. Materiał przygotował Tomasz Zielenkiewicz (IAR)

 

Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję niósł biskup Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza - biskup Rafał Markowski a do trzeciego ołtarza biskup Michał Janocha. Do czwartego ołtarza monstrancję niósł biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński powiedział, że dziś wierni dziękują Bogu, że jest pośród nas. Rozpoczynając celebrację mszy świętej w katedrze warszawsko-praskiej, biskup wskazywał, że ten dzień ma być wielkim uwielbieniem. Po mszy świętej wyruszyła diecezjalna procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami: Sierakowskiego, Okrzei, Jagielońską, Marcinkowskiego, Targową, Zamoyskiego i Grochowską. Zakończyła się w parafii konkatedralnej na Kamionku.


Posłuchaj
00:59 12400200_1.mp3 Uczestnicy procesji oddawali cześć Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie. Materiał Magdaleny Wosiek (IAR)

 

Pierwszy ołtarz przygotowały siostry Loretanki, drugi strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 5, trzeci parafia świętego Wincentego Pallotiego, czwarty parafia konkatedralna Bożego Ciała.

Procesja w Krakowie

Duchowy głód, prawo Ewangelii i wierność Jezusowi - to tematy rozważań centralnej procesji Bożego Ciała, która w Krakowie przeszła z Wawelu na Rynek Główny. Uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu wawelskim mszą świętą, której przewodniczył emerytowany biskup pomocniczy, Jan Zając.

Przy pierwszym ołtarzu, usytuowanym pd kościołem świętego Idziego u stóp Wawelu, krakowianie rozważali hasło "Wierni Chrystusowi". Homilię wygłosił biskup Robert Chrząszcz. - Nasz kontakt z Chrystusem powinien przyjąć wymiar relacji międzyosobowej, opartej na prawdziwej miłości z naszej strony - mówił biskup.

O duchowym głodzie i przesycie, który zabija, mówił przy drugim ołtarzu, pod kościołem świętych Piotra i Pawła, franciszkanin, biskup Damian Muskus. Jak zapewniał, Bóg zna ludzkie braki i jest wrażliwy na ludzkie cierpienie, ale problemem nie jest głód, lecz przesyt, który wywołuje obojętność i ospałość oraz sprawia, że zamiast iść, zatrzymujemy się w drodze.

Trzeci ołtarz stanął koło kościoła świętego Wojciecha na Rynku Głównym. Tam o wierności życiowemu powołaniu mówił biskup Janusz Mastalski. Wymienił pięć składników tej wierności - obdarzenie, dziękczynienie, doświadczanie, bycie "dla" oraz naśladowanie.

Przy ostatnim ołtarzu, zbudowanym pod bazyliką Mariacką, homilię na temat wierności Kościołowi wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski.

Mszy świętej w lubelskiej archikatedrze przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, który wygłosił homilię. - Chcemy w to święto pokazać światu nasz największy skarb - Jezusa Chrystusa - mówił. Po nabożeństwie ulicami miasta - Królewską, Wyszyńskiego, Bernardyńską oraz Placem Wolności - przeszła uroczysta procesja z udziałem wiernych. W sumie, do Urzędu Miasta w Lublinie wpłynęły zgłoszenia dotyczące prawie 30 procesji.

Wyraz jedności z Chrystusem

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda powiedział, że dla wierzących Komunia Święta nie jest przyjęciem opłatka, ale wyrazem jedności z Chrystusem. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ordynariusz przewodniczył mszy w katedrze w Siedlcach. Podkreślił, że Eucharystia jest umocnieniem duchowej więzi z Jezusem Chrystusem. W uroczystości wzięły udział dzieci pierwszokomunijne. Hierarcha zwrócił się do ich rodziców, aby zadbali o to, by dzieci przyjmowały Komunię Świętą w kolejnych miesiącach i latach. Dopełnieniem Mszy w katedrze i procesji ulicami miasta, będzie wieczorny Koncert Uwielbienia "Siedlce dla Jezusa" z udziałem Zespołu Ewangelizacyjnego Mocni w Duchu.

Biskup ełcki Jerzy Mazur w 24. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w tym mieście podkreślił znaczenie jego nauczania, dotyczącego Eucharystii. Podczas mszy na placu świętego Jana Pawła II w Ełku, która była transmitowana w TVP 1, biskup mówił, że Eucharystia powinna być sercem niedzieli, co stanowiło nawiązanie do słów papieża Polaka. Te słowa odebraliśmy jako słowa testament  - podkreślił biskup Mazur.

Procesja w Białymstoku

Mieszkańcy Białegostoku w dniu Bożego Ciała przeszli w głównej, miejskiej procesji - od katedry do kościoła świętego Rocha. Abp Józef Guzdek mówił, że święto Bożego Ciała jest jednym z wyjątkowych wydarzeń, kiedy wierni publicznie wyznają swoją wiarę w żywą obecność Jezusa w Eucharystii. - Do tego, by przyznawać się do Jezusa publicznie jesteśmy zobowiązani na co dzień, może mniej spektakularnie to czynimy, ale jednak - zastrzegł arcybiskup.

Metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal, podczas mszy poprzedzającej procesję Bożego Ciała ustanowił sanktuarium świętego Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela w Przemyślu. W uroczystościach Bożego Ciała wzięli udział przemyscy biskupi Kościoła rzymsko- i greckokatolickiego, duchowni oraz wierni świeccy.

Metropolita przemyski w homilii zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem świętego Józefa, by ten " pomagał nam budzić w sobie wiarę podobną do tej, którą miała Maryja Jego Oblubienica; wiary, jaką miał on sam".

Ustanowione przez arcybiskupa sanktuarium poświęcone świętemu Józefowi jest pierwszym takim w archidiecezji przemyskiej. - Dzisiejsza procesja Bożego Ciała jest nie tylko dla wierzących - powiedział metropolita. - Dzisiaj modlimy się, by Chrystus, wychodząc z nami na ulice miast i wiosek, przyszedł także do tych ludzi, którzy obecnie nie są zainteresowani dzisiejszą uroczystością - dodał metropolita przemyski. Arcybiskup Szal zachęcał, aby "na nowo uwierzyć w Boga i jeszcze bardziej Mu zaufać".

Po zakończeniu mszy w kościele świętego Józefa wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Przemyśla przechodzi tylko jedna wspólna procesja.

Kwietne dywany

Uroczystość Bożego Ciała jest wyjątkowo obchodzona w Zalesiu Śląskim, Olszowej, Kluczu i Zimnej Wódce w powiecie strzeleckim na Opolszczyźnie. Mieszkańcy od lat pielęgnują tradycję układania kwietnych dywanów, która trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego i na światową listę UNESCO.

Wierni, uczestnicząc w procesjach, publicznie manifestują swoją wiarę. W Polsce to także tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zgodnie z tradycją wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Tu odczytywane są fragmenty czterech Ewangelii - Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Kończy je błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Święto to zostało ustanowione w XIII wieku przez papieża Urbana IV, w odpowiedzi na objawienie świętej Julianny i w rok po cudzie w Bolsenie we Włoszech, kiedy to hostia w rękach wątpiącego kapłana zaczęła krwawić.


IAR/dad

Wiceszef MSWiA w Luksemburgu: nie ma solidarności w sprawie migracji bez jednomyślności

08.06.2023 14:00
Nie ma solidarności w sprawach migracji bez jednomyślności - tak podkreślał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki w Luksemburgu w przerwie unijnej narady poświęconej paktowi migracyjnego. Wywołał on podziały i kontrowersje, ale wydaje się, że większość krajów jest gotowa wstępnie zaakceptować pakt i rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie jego ostatecznego kształtu.

"Nie ma wody i żywności, w kostnicy wyłączono prąd". Na Ukrainie katastrofa humanitarna po wysadzeniu tamy

08.06.2023 14:12
W okupowanej hromadzie (gminie) Oleszki, na lewym brzegu Dniepru, panuje katastrofa humanitarna wywołana powodzią po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - oceniła w czwartek agencja Ukrinform. Ludzie nie mają wody i żywności, w kostnicy wyłączono prąd.

Lokomotywa wodorowa PESA otrzymała świadectwo dopuszczenia do eksploatacji

08.06.2023 15:05
Świadectwo dopuszczenia do eksploatacji lokomotywy wodorowej PESA wydał Prezes Urzędu Transportu Kolejowego - poinformowała w czwartek PESA Bydgoszcz SA.