Redakcja Polska

Jak Rosja rozgrywa sprawę Pegasusa. Raport TVP World odkrywa karty

28.06.2023 11:30
- Międzynarodowe śledztwo prowadzone pod szyldem Pegasus Project było czymś więcej niż tylko bezstronną pogonią za prawdą. Nie przebierając w słowach, można powiedzieć, że nosi ono wszelkie znamiona długofalowej operacji rosyjskiego wywiadu - wskazuje Irina Tsukerman na stronach TVP World. Dziennikarka przeprowadziła analizę tego, jak Rosja za pośrednictwem organizacji trzeciego sektora i mediów próbuje realizować swoje cele z szermowaniem tematem oprogramowania Pegasus w tle.
Litwa wprowadza zakaz emisji rosyjskich i białoruskich programów do 2024 roku
Litwa wprowadza zakaz emisji rosyjskich i białoruskich programów do 2024 rokuCooler8/ Shutterstock

TVP World zwraca uwagę na powrót wiosną 2023 r. do sprawy Pegasusa. „Gazeta Wyborcza” opisywała wówczas, że oprogramowanie miało być wykorzystywane wobec burmistrza Sopotu, Jacka Karnowskiego w latach 2018-2019. Pojawiły się po raz kolejny zarzuty, jakoby rządzący w kraju mieli naciskać na służby, by te wykorzystywały Pegasusa do celów politycznych.

„Powrót zarzutów oznacza nowy okres wyborczy w Polsce, ale to nie jest lokalny problem” - wskazuje portal tvpworld.com, wyliczając, że podobną narrację próbowano wprowadzać m.in. w Hiszpanii, Francji czy Grecji. Sprawą zajął się także Parlament Europejski, powołując komisję PEGA.

W dniach 19-21 września 2022 r. miało miejsce posiedzenie komisji śledczej ds. zbadania stosowania oprogramowania Pegasus i równoważnego oprogramowania szpiegowskiego służącego inwigilacji PE (PEGA) w Warszawie. Jak się okazuje na liście osób, z którymi chcieli rozmawiać przedstawiciele komisji, znaleźli się wyłącznie przedstawiciele opozycji i osoby zaangażowane po jej stronie. Europoseł Dominik Tarczyński zwracał wówczas uwagę, że większość członków Komisji PEGA wcale nie dąży do ujawnienia rzeczywistych nieprawidłowości w użyciu PEGASUSA, ale „traktuje komisję po prostu jako kolejne forum stworzone do atakowania Polski”.

„Teraz pojawiają się dowody, że międzynarodowe śledztwo prowadzone pod szyldem Pegasus Project było czymś więcej niż tylko bezstronną pogonią za prawdą. Nie przebierając w słowach, można powiedzieć, że nosi ono wszelkie znamiona długofalowej operacji rosyjskiego wywiadu” – czytamy w tekście.

Pegasus Project to inicjatywa śledcza dziennikarzy związanych z największymi tytułami – m.in. „Die Zeit”, „Washington Post”, „The Guardian” czy „Haaretz”, której celem było przedstawianie domniemanych przypadków nadużyć w inwigilacji i wykorzystywania jej do celów politycznych.

Autorka wylicza pojawiające się od 2016 r. informacje o nadmiernym wykorzystywaniu Pegasusa w kilkudziesięciu krajach, a także – konkretne sytuacje, w których przewija się nazwa oprogramowania, takie jak zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego, torpedowanie rozmów na linii Armenia-Azerbejdżan czy próbę przejęcia handlu metalami ziem rzadkich w Rwandzie.

W kontekście Polski, Irina Tsukerman, pisze, że „sama rozpiętość w czasie powracających zarzutów dotyczących inwigilacji sugeruje długofalowe, zabezpieczone finansowo i wytężone działanie”.

„Zarzuty nadużycia oprogramowania szpiegującego wpisują się na arenie międzynarodowej we wspieraną przez sympatyków Rosji narrację, która oskarża Warszawę o ciągoty autorytarne, działania antydemokratyczne i próby ograniczenia swobód prasy czy innych praw” – czytamy w tekście.

Autorka prześledziła także powiązania Rona Deiberta, założyciela CitizenLab, instytucji mającej zajmować się „badaniem szpiegostwa cyfrowego wymierzonego w społeczeństwo obywatelskie”. Deibert był jednym z pierwszych, którzy otrzymali amerykańskie dane wykradzione przez Edwarda Snowdena. Drugim – był Holger Stark z „Die Zeit”, którego publikacje Tsukerman określa jako „dziennikarstwo atakujące z korzyścią dla Rosji i jej planów”. Wskazuje ponadto, że Stark „kolportuje narracje antypolskie i prorosyjskie”, chociażby w kontekście zniszczenia Nord Stream 2.

Edward Snowden ujawnił - jak się szacuje - nawet kilkaset tysięcy dokumentów NSA, objętych różnymi klauzulami tajności. W czerwcu 2013 r. rząd USA oskarżył Snowdena o szpiegostwo oraz kradzież własności państwowej. Edward Snowden przed konsekwencjami prawnymi ze strony USA uciekł początkowo do Hongkongu, a następnie - już po przedstawieniu zarzutów - do Rosji, gdzie dotarł w czerwcu 2013 r. Dwa miesiące później otrzymał w Rosji azyl polityczny, a w roku 2020 - prawo stałego pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej. We wrześniu 2022 r. Edward Snowden otrzymał z rąk Władimira Putina obywatelstwo rosyjskie, a w grudniu 2022 r. - złożył przysięgę wierności Rosji.

Wszelkie poszlaki wskazują na zaangażowanie rosyjskiego wywiadu w tę kampanię. Atak na Polskę nasila się z czasem. Kilka lat temu Polska była drugorzędnym celem w kampanii wokół platformy Pegasus, ale od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., antypolskie działania informacyjne znacznie urosły w siłę i zakres, biorąc za cel budowanie napięć wewnątrz UE i osłabiając wsparcie ze strony USA, uwydatniając rzekome obawy wokół kwestii praw człowieka i stanu demokracji” – pisze Irina Tsukerman.

Autorka dodaje, że rosyjski wywiad może współpracować z rządami państw w celu koordynowania ataków na Polskę.

Ponadto, raporty o „nadużyciach”, publikowane przez CitizenLab, są kwestionowane przez ekspertów zajmujących się tematem. Podawane w wątpliwość są metodologie instytucji oraz przejrzystość procedur.

Tsukerman wskazuje również na grę Rosji, mającą na celu rugowanie izraelskiego Pegasusa ze struktur NATO i uniemożliwienie zastosowania go przeciwko Rosji.

„Citizen Lab i jego partnerzy skupili się głównie na Pegasus i innych programach izraelskich, nie wspominając o podobnych platformach budowanych w Rosji czy Chinach” - pisze autorka, określając, że w całym tym scenariuszu, „Citizen Lab odgrywa rolę pożytecznego najemnika”.

niezalezna.pl/ho

Zobacz więcej na temat: pegasus TVP dziennikarze

Niemcy przeciw wykorzystaniu rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Obawiają się tematu reparacji

27.06.2023 08:14
Dziennik "Financial Times" podał następującą informację: Niemcy sprzeciwiają się planom KE, aby zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego przeznaczyć na odbudowę Ukrainy. Tłumaczą to tym, że taki krok może spowodować... "otwarcie puszki Pandory". Chodzi o... odszkodowania wojenne, które należą się Polsce.

"Reset" o rozmowach Tuska z Bushem. Prof. Grochmalski: realizowaliśmy scenariusz rosyjski

27.06.2023 13:08
- Sam fakt, że kluczowa rozmowa dotyczącą bezpieczeństwa rozpoczyna się w Moskwie, a nie w Waszyngtonie, to jest kuriozum, które wejdzie do annałów historii dyplomacji. To wyjaśnia wszystko. W Moskwie ustala się pewne warunki i jedzie do Stanów Zjednoczonych, które są jedynym państwem na świecie, które jest w stanie realnie zagwarantować Polsce bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

Grupa V4 przeciwna relokacjom migrantów, ale nie wszystkie kraje odrzucają unijny pakiet azylowy

27.06.2023 16:13
Grupa Wyszehradzka sprzeciwia się mechanizmowi relokacji migrantów nielegalnie przybywających do Unii Europejskiej. Jednak nie wszystkie kraje V4 odrzucają unijny pakiet azylowy wynegocjowany wstępnie na początku czerwca.