Redakcja Polska

Słowenia: pierwsi polscy żołnierze przylecieli na rekonesans

10.08.2023 15:13
Do Słowenii przyleciała pierwsza grupa polskich żołnierzy, którzy pomogą temu krajowi w zwalczaniu skutków ostatniej, katastrofalnej powodzi. Oficerowie wojsk inżynieryjnych mają dowiedzieć się jakie na miejscu są potrzeby i przygotować teren dla kolejnej, większej już grupy żołnierzy.
Polscy żołnierze polecieli do Słowenii, by pomóc w walce ze skutkami katastrofalnej powodzi.
Polscy żołnierze polecieli do Słowenii, by pomóc w walce ze skutkami katastrofalnej powodzi.Fot.: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/Twitter

W środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że do dotkniętego powodzią kraju poleci kontyngent wojsk inżynieryjnych. W czwartek rano samolot Casa z dwunastką oficerów z grupy rekonesansowej wylądował w stolicy kraju Lublanie. Jeszcze w czwartek lub w piątek rano mają się spotkać z władzami najbardziej poszkodowanych gmin i zdecydować gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc polskich saperów. Z polskiej strony zadeklarowano budowę mostu pontonowego, który na jakiś czas pomoże lokalnej społeczności przywrócić komunikację drogową do czasu odbudowy infrastruktury.


Posłuchaj
00:52 12495406_1.mp3 Polscy żołnierze polecieli do Słowenii, by pomóc w walce ze skutkami katastrofalnej powodzi. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

Grupa rekonesansowa pojedzie również na miejsce gdzie następnie dotrze reszta grupy. Zorientują się jakie warunki panują na miejscu, ilu żołnierzy będzie potrzebnych i jaki sprzęt należy przywieźć z Polski. Najprawdopodobniej za kilka dni wojskowym samolotem przyleci grupa od pięćdziesięciu do stu żołnierzy wojsk inżynieryjnych ze sprzętem.

Według tutejszych władz, trwająca ponad tydzień powódź w Słowenii, dotknęła niemal 85 procent terenu kraju. Zginęło sześć osób.


IAR/dad

Akt wandalizmu w Grodnie. Władze Białorusi usunęły tablicę upamiętniającą oficerów Wojska Polskiego

10.08.2023 13:06
Tablica nagrobna została usunięta z cmentarza wojskowego w Grodnie. Upamiętniała ona oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych w łagrach stalinowskich. To niestety już kolejny akt wandalizmu ze strony Białorusi. 

Niebawem jubileuszowy 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

10.08.2023 13:56
To 150 wydarzeń: koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy. Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce potrwa od 26 sierpnia do 3 września.

Poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. "To wynik zaangażowania naszego kraju w rozwój ESA"

10.08.2023 14:14
Polski astronauta Sławosz Uznański weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że Europejska Agencja Kosmiczna oraz Axiom Space - amerykańska firma działająca w branży kosmicznej - podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.