Redakcja Polska

Niebawem jubileuszowy 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

10.08.2023 13:56
To 150 wydarzeń: koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy. Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce potrwa od 26 sierpnia do 3 września.
Audio
  • Od 26 sierpnia w Warszawie rusza 20. edycja festiwalu kultury żydowskiej [posłuchaj]
Niebawem 20. jubileuszowy Festiwal Warszawa Singera
Niebawem 20. jubileuszowy Festiwal Warszawa SingeraFoto: materiały prasowe

W tym roku uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, a na scenie pojawi się izraelska piosenkarka i autorka tekstów Achinoam Nini, znana jako Noa. U jej boku wystąpi polska wokalistka Anna Maria Jopek. Izraelska piosenkarka jest obecna od wielu lat na scenie w Izraelu, ale występowała też z takimi artystami jak Sting czy Andrea Bocelli. Reprezentowała także Izrael podczas konkursu Eurowizji, na którym występowała z palestyńską piosenkarką. - To artystka promująca dialog - mówi Hanna Pałuba z Fundacji Shalom.

Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią: Leszek Możdżer, Aga Zaryan, a także Daniel Kahn, Christian Dawid, Thomas Handzel z Niemiec, Mark Eliyahu z Izraela, Jake Shulman-Ment z USA, Michał Hochman, Izabela Szafrańska, Aleksandra Idkowska, Paweł Pańta, Krzysztof Komendarek-Tymendorf oraz Anna Prabucka-Firlej czy Siostry Rajfer z Izraela. Swoje nowe projekty zaprezentują artyści z Włoch: Paola Quagliata i zespół Fandujo oraz austriaccy muzycy z zespołu Vienna Klezmore Allstars. Na scenie plenerowej na placu Grzybowskim publiczność będzie mogła usłyszeć po raz pierwszy w Warszawie zespół Light in Babylon. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie koncert kantoralny w Synagodze im. Nożyków z udziałem światowej sławy izraelskich kantorów, Israela Nachmana i Chaima Sterna, przy akompaniamencie Eytana Sobola.

- Nie zabraknie też spektakli Teatru Żydowskiego w Warszawie. Publiczność będzie mogła obejrzeć takie przedstawienia, jak: "Jentl", "Skrzypek na dachu", "Pieśni Getta" czy "Madagaskar" – mówi Rafał Dajbor, aktor Teatru Żydowskiego w rozmowie z Ewą Plisiecką.

Muzyka Żydów polskich zabrzmiała podczas wyjątkowych koncertów w Pradze

11.05.2022 10:26
Na przełomie kwietnia i maja odbyły się w Pradze dwa koncerty muzyki Żydów polskich, będące wynikiem współpracy Instytutu Polskiego w Pradze z Operą Teatru Narodowego w Pradze.

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

27.06.2022 13:44
Na wiedeńskim Yppenplatz, Instytut Polski w Wiedniu, zorganizował 22 czerwca plenerowy wernisaż wystawy „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”. Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.

Zbliża się 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

24.08.2022 12:15
Yasmin Levy, Agnieszka Holland, Marcin Masecki, Hanna Krall, wnuczka Singera Meirav Hen to niektórzy goście 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oficjalnie festiwal zainauguruje koncert kantoralny w Synagodze im. Małżonków Nożyków 28 sierpnia.

80. rocznica śmierci Brunona Schulza, wybitnego pisarza i artysty

20.11.2022 16:28
Bruno Schulz został zastrzelony przez niemieckiego oficera 19-go listopada 1942 roku na skrzyżowaniu ulic Czackiego i Mickiewicza w Drohobyczu. Tego dnia, w akcji przeprowadzonej przez Niemców, zamordowanych zostało od 100 do 230 drohobyckich Żydów.