Redakcja Polska

Kolejny rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę zbożową

07.09.2023 11:45
Rosjanie kolejny raz w tym tygodniu zaatakowali infrastrukturę zbożową na południu Ukrainy. Użyli dronów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła część maszyn, część z nich jednak uderzyła w cele
Audio
  • Kolejny rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę zbożową [posłuchaj]
Zniszczenia po nocnym rosyjskim ataku rakietowym w Odessie
Zniszczenia po nocnym rosyjskim ataku rakietowym w OdessiePAP/Alena Solomonova

osjanie w nocy wystrzelili na terytorium Ukrainy 33 drony Shahed. Obrona przeciwlotnicza strąciła 25 spośród nich. Główny cel ataków to Izmaił. Znajduje się tam port na rzece Dunaj służący do eksportu ukraińskiego zboża. Rosyjskie drony uderzyły w infrastrukturę portową, w tym elewatory zbożowe. Jedna osoba została ranna.

To trzeci w tym tygodniu atak za pomocą Shahedów na infrastrukturę zbożową w rejonie Izmaiłu. To tereny bezpośrednio graniczące z Rumunią.

Rosjanie zerwali w lipcu umowę zbożową. Od tego czasu blokują eksport ukraińskiej żywności drogą morską i atakują ukraińskie porty na południu kraju. 

Ukraińska armia poinformowała, że unieszkodliwiła 25 spośród 33 dronów wystrzelonych w nocy przez siły rosyjskie. Celem większości bezzałogowców był obwód odeski i okolice miasta Sumy znajdującego się w północno-wschodniej części Ukrainy.

Od lipca, czyli od chwili zerwania umowy zbożowej, Rosjanie atakują ukraińskie porty i inne obiekty służące do transportu i magazynowania zboża.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Ukraińcy zmodyfikowali pociski przeciwokrętowe Neptun. Mogą nimi razić cele w Rosji

05.09.2023 10:02
Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych. Takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie - ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".

Sekretarz stanu USA: widzimy postępy w ukraińskiej kontrofensywie

06.09.2023 16:00
Stany Zjednoczone dostrzegają „dobre postępy” w kontrofensywie prowadzonej przez Siły Zbrojne Ukrainy przeciwko wojskom rosyjskim – oświadczył w środę w Kijowie Antony Blinken

Rumunia przyznała, że odłamki rosyjskiego drona spadły na jej terytorium

06.09.2023 16:15
W nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona. Wcześniej władze w Bukareszcie konsekwentnie temu zaprzeczały.

Wołodymyr Zełenski: jesteśmy przeciwko dalszym ograniczeniom eksportu ukraińskiego zboża

07.09.2023 07:16
Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie Wołodymyr Zełenski mówił, że na utrudnianiu Ukrainie eksportu płodów rolnych stracą wszyscy.