Redakcja Polska

Białoruska opozycja stworzyła portal dla osób, które z powodu zakazu reżimu Łukaszenki nie mogą wymienić paszportu za granicą

12.09.2023 08:45
Z inicjatywy Łukaszenki praktycznie z dnia na dzień (przepisy weszły w życie 7 września) wprowadzono zmiany, które powodują bardzo poważne utrudnienia dla Białorusinów przebywających poza krajem
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaShutterstock.com/Alexandros Michailidis

Biuro Swiatłany Cichanouskiej, przywódczyni białoruskiej opozycji demokratycznej, uruchomiło portal z poradami dla osób, które z powodu nowego dekretu Alaksandra Łukaszenki nie mogą wymienić paszportów w placówkach dyplomatycznych Białorusi za granicą – pisze portal Radia Swaboda.

Portal pashpart.org uruchomiły wspólnie Biuro Cichanouskiej oraz Zjednoczony Gabinet Przejściowy (na uchodźstwie) i tzw. ambasady ludowe. Ma on pomóc tym emigrantom, którzy w wyniku dekretu Łukaszenki z 4 września nie mają możliwości wyrobienia lub przedłużenia paszportu za granicą. 

Z inicjatywy Łukaszenki praktycznie z dnia na dzień (przepisy weszły w życie 7 września) wprowadzono zmiany, które powodują bardzo poważne utrudnienia dla Białorusinów przebywających poza krajem. Między innymi do wymiany paszportu, a także do sporządzenia pełnomocnictwa (np. w celu sprzedaży mieszkania) konieczny jest przyjazd na Białoruś i zgłoszenie się tam do odpowiednich urzędów. Dla wielu emigrantów politycznych oznacza to ryzyko zatrzymania.

Portal stworzony przez środowiska opozycyjne informuje o rozwiązaniach tymczasowych, po które mogą sięgnąć Białorusini – zawiera listę państw oferujących pobyt stały oraz dokumenty (m.in. tzw. paszport obcokrajowca), które mogą zastąpić paszport w celu podróżowania np. po UE. 

Docelowo białoruska opozycja, która działa na uchodźstwie, pracuje nad wprowadzeniem „paszportu nowej Białorusi”, który będzie uznawany międzynarodowo i stanie się rozwiązaniem dla emigrantów, obawiających się powrotu do kraju z powodów politycznych. 

PAP/ks

Marcin Przydacz: musimy uważać na Rosję i Białoruś w czasie kampanii wyborczej

22.08.2023 10:36
Musimy być uważni, zwłaszcza w kontekście kampanii wyborczej. Na pewno Rosja i Białoruś przyglądają się temu i będą chciały oddziaływać negatywnie na nasze poczucie bezpieczeństwa - powiedział we wtorek w Radiu Zet szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.

Eskalacja sytuacji na granicy. Białoruskie służby rzucały kamieniami w polski patrol

28.08.2023 13:31
Straż Graniczna odnotowała kolejny przypadek rzucania kamieniami w kierunku polskich służb. Sześciu cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; byli to obywatele Syrii i Jemenu - podała SG w raporcie z minionej doby.

Białoruś: Andrzej Poczobut nie dostaje w więzieniu niezbędnych lekarstw

29.08.2023 13:06
Uwięziony przez reżim Łukaszenki dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut nie dostaje w więzieniu niezbędnych lekarstw. Choruje na serce, ale administracja zakładu karnego w Nowopołocku zakazuje przekazywania mu tabletek.

Zamknięcie granicy z Białorusią. Rzecznik SG: w razie potrzeby zakończymy odprawy na przejściach

30.08.2023 13:37
- W razie potrzeby zakończymy odprawy na przejściach granicznych z Białorusią i skoncentrujemy się na ochronie tzw. zielonej granicy - przekazała rzecznik SG por. Anna Michalska, odnosząc się do zapowiedzi szefów MSW Polski i krajów bałtyckich, że w razie krytycznego incydentu na granicy z Białorusią, zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne.