Redakcja Polska

Ukraińcy w sobotę rano zaatakowali rakietami Krym. To kolejny taki atak w ciągu ostatnich dni

23.09.2023 12:56
Ukraińcy celują w obiekty wojskowe na okupowanym przez Rosjan półwyspie. Niszczą sprzęt i zgrupowania żołnierzy wroga. W okupowanym Sewastopolu rano słychać było eksplozje. Mieszkańcy donoszą o dymie unoszącym się w nadmorskim rejonie miasta.
W Sewastopolu na Krymie słychać wybuchy i syreny alarmowe
W Sewastopolu na Krymie słychać wybuchy i syreny alarmoweX/@nexta_tv

Wczoraj ukraińskie rakiety eksplodowały w Sewastopolu. Uderzyły w główny sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Według danych ukraińskiego wywiadu, zginęło tam 9 rosyjskich oficerów, a 16 odniosło rany, w tym generałowie.

W tym tygodniu Ukraińcy zaatakowali rakietami i dronami także rosyjskie lotnisko wojskowe na Krymie Ukraińcy najprawdopodobniej atakują Rosjan między innymi rakietami Storm Shadow. W zeszłym tygodniu uszkodzili cumujące w jednym z krymskich portów dwa rosyjskie okręty, w tym okręt podwodny.

Atak na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Z kolei jak poinformował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow, we wczorajszym ataku rakietowym na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zginęło dziewięciu rosyjskich oficerów, a 16 zostało rannych. 

Wśród rannych jest dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich w obwodzie zaporoskim, generał Aleksander Romanczuk, i szef sztabu, generał Oleg Cekow. Nie odzyskał on jeszcze przytomności. Kyryło Budanow dodał, że dokładny rozmiar rosyjskich strat jest ciągle ustalany. W ataku ucierpieli także szeregowi żołnierze i ochrona sztabu.

Atak na sztab Floty w Sewastopolu na okupowanym Krymie zorganizowało dowództwo operacji specjalnych ukraińskiej armii. Rakiety spadły w czasie narady sztabu.

Rosjanie tymczasem w nocy atakowali za pomocą rakiet i dronów obiekty cywilne w głębi Ukrainy, między innymi w obwodzie odeskim i dniepropietrowskim. Wskutek wczorajszego rosyjskiego ostrzału rakietowego Krzemieńczuka rannych zostało ponad 30 osób.


IAR/dad

Spotkanie prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy w Nowym Jorku

21.09.2023 17:15
Kwestia sporu o handel zbożem była tematem rozmów prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas spotkań w Nowym Jorku - podała agencja BNS.

Prezydent Zełenski odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. "Jestem wdzięczny polskiemu narodowi. To wszystko"

22.09.2023 09:20
Podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie. Nie odpowiedział wprost na pytanie Polskiego Radia, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.

Joe Biden ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy. Abramsy w drodze, wkrótce nowy system obrony powietrznej

22.09.2023 10:46
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedzial też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

Biden zmienił zdanie? Pociski dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafić na Ukrainę

23.09.2023 09:31
Prezydent USA Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Mają to być zmodyfikowane systemy, które zamiast pojedynczych głowic będą  wystrzeliwać pociski kasetowe.