Redakcja Polska

Szturm Rosjan na wschodzie Ukrainy. Sytuacja ukraińskich wojsk na zachód od Awdijiwki "wyjątkowo trudna"

29.02.2024 17:44
Ukraińskie wojska toczą zacięte walki z przeważającymi siłami rosyjskimi, które ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakują, odnosząc czasami sukcesy na niektórych odcinkach frontu – oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
Zebranie sztabu ukraińskiej armii
Zebranie sztabu ukraińskiej armiiŹródło: Facebook / Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine

Generał poinformował, że wizytował jednostki, które utrzymują obronę w okolicach miejscowości Awdijiwka i Kurachowe w obwodzie donieckim. "Nasze brygady toczą zacięte walki z przeważającymi siłami wroga. Wróg ponosi znaczne straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakuje nasze pozycje, czasami odnosząc sukcesy na niektórych obszarach" - napisał na Facebooku.

Syrski wyjaśnił, że jego zadaniem jest skuteczne wykorzystywanie możliwości bojowych broni i sprzętu, by nanieść maksymalne straty wrogowi i zniszczyć jak najwięcej jego artylerii i pojazdów. Podkreślił, że wojska mają "utrzymać nasze pozycje i odzyskać pozycje, z których się wycofaliśmy".


Posłuchaj
00:47 12841040_1.mp3 Rosyjska armia kontynuuje szturmy na zachód od Awdijiwki. Przesuwa tam swoje pozycje. Ukraińskie dowództwo mówi o trudnej sytuacji na tym odcinku. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

"Oczywiście, aby wzmocnić naszą obronę na głównych kierunkach, musimy odpowiednio rozdzielać nasze rezerwy. Kiedy pracuję z dowódcami brygad, skupiam się na tym, jak zorganizowana jest praca na punktach kontrolnych w celu zaangażowania wroga, na terminowości i adekwatności decyzji podejmowanych zgodnie z bieżącą sytuacją oraz na utrzymywaniu stałej współpracy między jednostkami" napisał Syrski.

"Jestem dumny z naszych żołnierzy, którzy codziennie demonstrują przykłady męstwa, odwagi i wierności przysiędze wojskowej w walce o wolność i niepodległość Ukrainy!" – podsumował naczelny dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

"Bild": rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji na kraje NATO

29.02.2024 12:30
Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika "Bild".

MON podpisało umowę na system dowodzenia IBCS. Zintegruje systemy obrony przeciwlotniczej

29.02.2024 15:34
Kierownictwo resortu obrony podpisało umowę na zakup amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS. To system, który pozwoli zintegrować wdrażane obecnie w polskiej armii elementy uzbrojenia tworzącego systemy WISŁA i NAREW, czyli obronę przeciwlotniczą oraz przeciwrakietową średniego i krótkiego zasięgu.

Szefowie parlamentów V4: Ukraina ma prawo negocjować koniec wojny na własnych warunkach

29.02.2024 17:08
Przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej zobowiązali się do dalszego politycznego, gospodarczego i wojskowego wsparcia Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. W deklaracji przyjętej na szczycie w Pradze stwierdzili, że pomoc będzie udzielana na podstawie suwerennych decyzji każdego z państw V4.