Redakcja Polska

Internauci po raz 14. wybiorą polskie Drzewo Roku. Kandydatów jest 16

01.03.2024 13:50
Listę 16 finalistów 14. edycji konkursu Drzewo Roku ogłosili w piątek ekolodzy z Klubu Gaja. Są wśród nich dęby, buki, sosna, jesion, platan, kasztanowiec i grusza. Najstarszy to 600-letni dąb. Najwyższe – jesion i dęby - sięgają 30 m. Zwycięzcę wybiorą internauci w czerwcu.
Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja.
Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja.shutterstock/Artorn Thongtukit

- Na tegoroczną edycję nadeszło blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Zakończyliśmy pierwszy etap konkursu, w którym jury wybrało 16. finalistów. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi - powiedział w piątek prezes stowarzyszenia Klub Gaja Jacek Bożek.

Jak dodał, kolejny etap konkursu to internetowy plebiscyt w czerwcu. Wówczas wyłonione zostanie Drzewo Roku 2024. Zagłosować będzie można na stronie drzeworoku.pl. "Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku" – zaznaczył Jacek Bożek.

Konkurs z roku na rok coraz popularniejszy

- Zgłoszenia otrzymaliśmy od społeczności lokalnych, które doceniają znaczenie przyrody dla mieszkańców, nie tylko ekologiczne, ale i kulturowe. To jest bardzo ważna funkcja konkursu: uzmysławiać, jak ważne są drzewa dla tradycji i historii miejsca. Są one symbolicznymi budowniczymi mostów pomiędzy ludźmi i środowiskiem naturalnym. Ich dostrzeżenie, nie tylko jako producentów tlenu, zmienia zwykle nasze ludzkie widzenie otaczającego świata. Pojawia się zachwyt, wdzięczność i szacunek – powiedział Bożek.

Zdaniem prof. Zbigniewa Wilczka, biologa z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i członka jury, konkurs, dzięki kilkunastoletniej tradycji, staje się coraz bardziej popularny w Polsce. - W tym roku po raz pierwszy zostały zgłoszone drzewa, które zostały wybrane w ramach lokalnych konkursów organizowanych na terenie miast i gmin. Zdecydowana większość jest chroniona w formie pomnika przyrody. Tak więc konkurs Drzewo Roku promuje tą formę ochrony przyrody, dzięki której uratowano sporo drzew planowanych do usunięcia w trakcie realizacji różnorodnych inwestycji - powiedział.

Tegoroczni finaliści

Wśród tegorocznych finalistów znalazł się m.in. liczący 300 lat buk z Dalkowa w Dolnośląskiem. Według legendy drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami.

O tytuł ubiega się m.in. dąb Jagiełło (Banie w Zachodniopomorskiem). Ma około 590 lat. Nazywany jest także Dębem Pokoju. To potężne, silne, majestatyczne drzewo, nierozerwalnie związane z polską historią sięgającą XV wieku. Kandyduje też dąb Napoleona – kilkusetletnie drzewo, prawdopodobnie najstarsze na Suwalszczyźnie, które przeżyło tragedię – pożar u swojej podstawy. Na szczęście nie strawił on drzewa, a jedynie wypalił wnękę w jego pniu, co niestety naruszyło statyczność dębu.

O tytuł ubiega się między innymi jesion Bolko (Duszniki-Zdrój na Dolnym Śląsku). Jest powszechnie znanym drzewem, umieszczanym na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK "Pod Muflonem", gdzie spotykają się trzy szlaki turystyczne.

Wszystkich kandydatów można poznać na stronie internetowej konkursu: drzeworoku.pl.

W ubiegłym roku tytuł zdobył 200-letni buk z Wojsławic w woj. dolnośląskim. Reprezentuje Polskę w trwającym aktualnie plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

Projekt Święto Drzewa Klubu Gaja

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.


PAP/dad

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.

Symbol polskich Tatr - kolejka linowa na Kasprowy Wierch - ma 88 lat

29.02.2024 12:05
Budowa jedynej w Polsce wysokogórskiej kolei linowej zakończyła się 29 lutego 1936 roku. Dwa tygodnie później, 15 marca, na szczyt wjechali pierwsi turyści. Była to pierwsza inwestycja tego typu w Europie, a 60. na świecie.

Jubileusz Polskiego Radia dla Zagranicy. Mamy już 88 lat

01.03.2024 12:44
88 lat temu, 1 marca 1936 roku, zainicjowało swoją działalność Polskie Radio dla Zagranicy. Tego dnia rozpoczęło się codzienne nadawanie na falach krótkich adresowanych do obcokrajowców oraz Polonii audycji w językach polskim i angielskim. Później doszły programy po niemiecku, czesku, węgiersku i portugalsku.