Redakcja Polska

Potężny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Celem ponad 150 rakiet i dronów - infrastruktura krytyczna

22.03.2024 09:28
Ponad 15 uderzeń rakiet w Charkowie, który pozbawiony został prądu, 12 w Zaporożu, gdzie pociski trafiły w zaporę elektrowni na Dnieprze oraz uszkodzenia innych obiektów energetycznych w kraju – to podsumowanie ataków na Ukrainę, przeprowadzonych przez Rosję ostatniej nocy i w piątek rano.
Zaatakowana przez Rosjan elektrownia na zaporze na Dnieprze
Zaatakowana przez Rosjan elektrownia na zaporze na DnieprzeTwitter/Visegrád 24 @visegrad24

"Wróg prowadzi jeden z największych ataków na ukraińską energetykę w ostatnim czasie. Jego celem jest nie tylko uszkodzenie, ale i ponowna próba, tak jak w ubiegłym roku, spowodowania zakłóceń w pracy systemu energetycznego na ogromną skalę" – oświadczył minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.


Posłuchaj
00:48 12881742_1.mp3 Rosjanie dokonali największego od początku inwazji na Ukrainę ataku na tamtejszą infrastrukturę energetyczną. W nocy rakietami uderzyli między innymi w Dnieprzańską Elektrownię Wodną. Rakiety spadły też na szereg obiektów energetycznych w wielu ukraińskich obwodach. Zginęły 2 osoby, 14 zostało rannych. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Według jego relacji uszkodzona została m.in. jedna z linii energetycznych, dostarczających prąd do zajętej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Informacje te potwierdził operator ukraińskich elektrowni jądrowych, Enerhoatom.

"Ta sytuacja jest skrajnie niebezpieczna i grozi sytuacją awaryjną. Odłączenie ostatniej linii, łączącej (elektrownię) z siecią krajową sprawi, że Zaporoska Elektrownia Atomowa kolejny raz okaże się w stanie blackoutu, co jest ciężkim naruszeniem zasad bezpieczeństwa stacji” – ostrzegł szef Enerhoatomu Petro Kotin.

Uderzenia w cywilne cele

Wojskowe władze obwodowe w Zaporożu poinformowały o uderzeniach Rosjan w infrastrukturę i uszkodzeniach domów mieszkalnych. Rosjanie zaatakowali tam także Dnieprzańską Elektrownię Wodną, największą elektrownię tego rodzaju na Dnieprze, która znajduje się w granicach miasta.

Ukrhidroenerho, operator elektrowni wodnych Ukrainy, oświadczył, że Rosjanie trafili w zaporę elektrowni, przez co wybuchł pożar. Spółka zapewniła, że nie ma groźby przerwania tamy.

"Ci nieludzie nie uspokoili się po zniszczeniu (w czerwcu 2023 roku) Kachowskiej Elektrowni Wodnej i teraz znów starają się wywołać katastrofę ekologiczną, uderzając w obiekty i tamę Dnieprzańskiej Elektrowni" – oświadczono w komunikacie.

Ruch drogowy przez zaporę elektrowni został wstrzymany – poinformowała policja w Zaporożu. (https://t.me/patrolpolicezp/11391)

Uszkodzenia infrastruktury energetycznej

Ołeh Sybiehubow, szef obwodowej administracji wojskowej w Charkowie, poinformował z kolei o ponad 15 uderzeniach w obiekty energetyczne. "Okupanci dokonali ponad 15 uderzeń w obiekty energetyczne. Miasto faktycznie całkowicie pozbawione jest prądu. Działają służby ratunkowe" – napisał na Telegramie.

Informacje o uszkodzeniach infrastruktury energetycznej nadeszły także m.in. z obwodu lwowskiego oraz winnickiego. Ataki rosyjskich okupantów spowodowały zakłócenia w ruchu pociągów, w szczególności w obwodzie charkowskim – podały państwowe linie kolejowe Ukrzaliznycia.

Wojska Ukrainy zniszczyły 92 spośród 151 celów, zastosowanych przez Rosję do ataków rakietowych i lotniczych na ukraińską infrastrukturę cywilną – poinformował w piątek rano dowódca sił powietrznych Ukrainy, generał Mykoła Ołeszczuk.

"W nocy 22 marca 2024 roku przeciwnik dokonał kombinowanych uderzeń rakietowo-lotniczych w obiekty infrastruktury krytycznej”, „w wyniku boju powietrznego zniszczone zostały 92 cele powietrzne" – napisał na Telegramie.

Ukraińska obrona strąciła część pocisków

Ołeszczuk oświadczył, że ukraińska obrona strąciła 55 dronów uderzeniowych produkcji irańskiej Shahed, 35 rakiet manewrujących Ch-101 i Ch-555 oraz dwie kierowane rakiety lotnicze Ch-59.

63 drony Shahed wystartowały z okolic Primorsko-Achtarska w Rosji, 12 rakiet balistycznych Iskander odpalono z obwodu biełgorodzkiego oraz okupowanego przez Rosję Krymu, zaś 40 rakiet typu Ch-101/Ch-555 wystrzelono z 13 bombowców strategicznych Tu-95 MS, operujących nad Morzem Kaspijskim – wymienił.

Pięć kolejnych rakiet Ch-22 odpaliło pięć bombowców w obwodzie rostowskim w Rosji, siedem rakiet balistycznych Kinżał wystrzeliła grupa 10 samolotów MiG-31K w obwodzie tambowskim, dwie rakiety manewrujące Ch-59 - dwa samoloty Su-30 i Su-34, a kolejne 22 rakiety manewrujące S-300 oraz S-400 odpalone zostały z obwodów biełgorodzkiego i kurskiego – przekazał Ołeszczuk .

Rosyjskie rakiety Iskander i Kindżał spadły na Kijów. Rośnie liczba ofiar

21.03.2024 15:06
Do 13 wzrosła liczba rannych cywilów po ataku rakietowym na Kijów. Rosjanie wystrzelili w kierunku ukraińskiej stolicy kilkadziesiąt różnego rodzaju rakiet dalekiego zasięgu.

"Mogą zaatakować w Europie bez użycia siły". Były doradca Bidena i Trumpa ostrzega przed rosyjskimi hakerami

21.03.2024 15:36
Rosja to światowej klasy ekspert ds. cybernetyki, który z pewnością może zaatakować kluczową infrastrukturę w Europie, nawet bez użycia środków kinetycznych – powiedział Christopher Porter, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydentów USA Joe Bidena i Donalda Trumpa.

Szefowie dyplomacji państw V4 rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy i relacjach z Rosją

21.03.2024 16:34
Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej są zgodni co do potrzeby utrzymania kanałów komunikacji z Rosją, ale nie wszyscy byliby gotowi spotkać się z Siergiejem Ławrowem. Niedawno z objętym unijnymi sankcjami przedstawicielem Kremla rozmawiali szefowie słowackiej i węgierskiej dyplomacji. Polski minister Radosław Sikorski taką możliwość odrzuca.