Redakcja Polska

W Nowym Jorku proces Donalda Trumpa. To pierwszy taki przypadek w historii USA

23.04.2024 11:12
W Nowym Jorku rozpoczyna się pierwszy w historii proces kryminalny byłego prezydenta USA. Na ławie oskarżonych zasiadł Donald Trump, któremu prokuratura zarzuca fałszowanie dokumentacji biznesowej w celu ukrycia skandalu seksualnego w kluczowym momencie kampanii wyborczej 2016 roku.
Audio
  • W Nowym Jorku rozpoczyna się pierwszy w historii proces kryminalny byłego prezydenta USA. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Proces karny przeciwko Donaldowi Trumpowi to pierwszy taki proces w historii Stanów Zjednoczonych
Proces karny przeciwko Donaldowi Trumpowi to pierwszy taki proces w historii Stanów ZjednoczonychEPA/VICTOR J. BLUE / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Proces Donalda Trumpa rozpoczął się od przedstawiania stanowisk obu stron. Prokurator argumentował, że Trump poprzez swego prawnika zapłacił aktorce porno Stormy Daniels 130 000 dolarów za milczenie na temat ich związku seksualnego. Następnie stworzył fałszywą dokumentację, aby ukryć prawdziwy cel płatności.


Posłuchaj
00:46 12942487_1.mp3 W Nowym Jorku rozpoczyna się pierwszy w historii proces kryminalny byłego prezydenta USA. Na ławie oskarżonych zasiadł Donald Trump, któremu prokuratura zarzuca fałszowanie dokumentacji biznesowej w celu ukrycia skandalu seksualnego w kluczowym momencie kampanii wyborczej 2016 roku. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Obrońcy byłego prezydenta przekonywali, że płatności te nie miały na celu ukrycia spisku, ale były uzasadnionymi opłatami prawnymi. Sam Donald Trump ocenił, że proces ma charakter polityczny. - Chodzi o to bym nie prowadził kampanii. Powinienem być teraz w Georgii, na Florydzie i wielu innych miejscach. To bardzo niesprawiedliwe - mówił Trump. Były prezydent wzywał do pokojowego protestu przeciwko procesowi. Przed sądem pojawiła się jednak tylko niewielka grupa jego zwolenników.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Donald Trump USA

Amerykańska broń jądrowa w Polsce? Donald Tusk: czekam na spotkanie z prezydentem Dudą

22.04.2024 16:01
Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy - dodał.

Co z cenami gazu? Szefowa Komisji Europejskiej spodziewa się spadków cen

23.04.2024 10:31
Przewodnicząca Komisji Europejskiej oczekuje, że w najbliższym czasie ceny gazu spadną. Ursula von der Leyen powiedziała na sesji Europarlamentu w Strasburgu, że stanie się tak dzięki inwestycjom dokonanym w ostatnich latach i dostawom skroplonego gazu ziemnego.