Redakcja Polska

Co z cenami gazu? Szefowa Komisji Europejskiej spodziewa się spadków cen

23.04.2024 10:31
Przewodnicząca Komisji Europejskiej oczekuje, że w najbliższym czasie ceny gazu spadną. Ursula von der Leyen powiedziała na sesji Europarlamentu w Strasburgu, że stanie się tak dzięki inwestycjom dokonanym w ostatnich latach i dostawom skroplonego gazu ziemnego.
UE wyszła z drugiej zimy po inwazji Rosji na Ukrainę bez niedoborów gazu
UE wyszła z drugiej zimy po inwazji Rosji na Ukrainę bez niedoborów gazuShutterstock

- Być może wkrótce odejdziemy od globalnego niedoboru do obfitości LNG. W efekcie spodziewamy się spadku cen gazu. Daje nam to przestrzeń do dalszego rozwoju i inwestycji w energie odnawialne. A wymownym sukcesem jest to, że w ubiegłym roku po raz pierwszy wygenerowaliśmy więcej energii z wiatru niż z gazu - powiedziała szefowa Komisji.

Ursula von der Leyen podsumowała ostatnie pięć lat, od czasu ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Sesja w Strasburgu, która potrwa do czwartku, jest ostatnią tej kadencji. W czerwcu odbędą się wybory w unijnych krajach, które wyłonią nowy skład Europarlamentu.


IAR/dad

Amerykańska pomoc dla Ukrainy. Media: znaczna część uzbrojenia już czeka w Rzeszowie

22.04.2024 12:25
"Pomoc dla Ukrainy może udaremnić rosyjską ofensywę" - pisze "Daily Telegraph". W brytyjskich mediach dominuje opinia, że zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów plan pozwoli Ukraińcom odetchnąć. Z kolei według "Financial Times" część z obiecanej przez Amerykanów broni może znajdować się już na terenie Polski i lada chwila ma zostać wysłana na front.

Amerykańska broń jądrowa w Polsce? Donald Tusk: czekam na spotkanie z prezydentem Dudą

22.04.2024 16:01
Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy - dodał.

Niemiecki gigant chemiczny BASF przyznaje się do błędu ws. rosyjskiego gazu

22.04.2024 15:00
Szef niemieckiego giganta chemicznego BASF Martin Brudermueller pzyznał, że poleganie na gazie z Rosji było błędem. Jak pisze Handelsbladt Brudermueller apeluje o nową politykę przemysłową Niemiec, krytykując jednocześnie bierność rządu w Berlinie.

Rosja przy granicy z Finlandią rozmieściła systemy, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową

23.04.2024 12:52
Rosja przerzuciła pod granicę z Finlandią wyrzutnie rakiet Iskander-M, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową – pisze portal The Moscow Times, oceniając to jako odpowiedź na wejście Finlandii do NATO.