Redakcja Polska

"Polska stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy". Olena Zełenska dziękuje Polakom

22.05.2022 13:48
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w niedzielę klip zatytułowany "Wrócę", w którym ukraińscy uchodźcy w Polsce zapowiadają, że po wojnie powrócą do swojego kraju. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by im podziękować" - napisała.
Zełenska: dziękuję Polsce za coś więcej niż gościnność - za prawdziwy brak granic, po wojnie uchodźcy wrócą na Ukrainę
Zełenska: dziękuję Polsce za coś więcej niż gościnność - za prawdziwy brak granic, po wojnie uchodźcy wrócą na UkrainęFB/olenazelenska.official

"Wrócę. Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do szkoły, do swojej filiżanki w kuchni, do swoich kasztanów, do krewnych" - oświadczyła żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Polska naszym najbliższym przyjacielem"

"Nie mamy szczęścia z jednym z sąsiadów, który dowodzi „braterstwa” uderzeniami rakietowymi i terrorem. Ale mamy wielkie szczęście, mając innego sąsiada, Polskę, która stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy, nie tylko geograficznie" - dodała.

"Ołena Zełenska zaznaczyła, że Polska udzieliła już schronienia około 3 mln ukraińskich uchodźców, zapewniając im nie tylko tymczasowe miejsce do życia, ale również stałą opiekę, darmowe lekarstwa i edukację" - przekazała agencja Ukrinform, która omawia wpis prezydentowej.

Pierwsza dama Ukrainy: "Wrócimy!"

"Wrócimy na Ukrainę, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by podziękować im za coś więcej niż gościnność - za prawdziwy brak granic. Dziękuję, przyjaciele!" - napisała Zełenska.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kijowie, gdzie podczas przemówienia w ukraińskiej Radzie Najwyższej powiedział, że Polska zrobi wszystko, co może, aby pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej.

Polski prezydent jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który po wybuchu wojny wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie. - Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie - powiedział Andrzej Duda cytowany w mediach społecznościowych przez Kancelarię Prezydenta. 

Wczoraj 23 tysiące osób wjechało z Ukrainy do Polski - przekazała Straż Graniczna. Z Polski na Ukrainę odprawiono natomiast ponad 33 tysiące osób. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało w sumie 3 miliony 532 tysiące osób uciekających przed wojną.


PAP/dad


Rosyjska ofensywa na Siewierodonieck. Miasto atakowane jest z czterech stron

22.05.2022 09:18
Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Niemal 800 osób uczestniczyło w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

22.05.2022 12:56
Około 800 osób wzięło udział w niedzielę w Wilnie w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczny bieg był również upamiętnieniem Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który przypada 25 maja.

Andrzej Duda w Radzie Najwyższej: tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości

22.05.2022 14:01
Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu - zadeklarował prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Radzie Najwyższej Ukrainy. Podziękował Ukraińcom za obronę Europy "przed najazdem nowego rosyjskiego imperializmu". Jak zaznaczył portal informacyjny Ukrinform, polski prezydent  został powitany przez deputowanych oklaskami.