Redakcja Polska

Rosyjscy turyści uciekają z Krymu, a prorosyjscy separatyści nie śpią spokojnie

21.08.2022 13:30
Rosjanie i prorosyjscy separatyści uciekają z ukraińskich regionów, czasowo okupowanych przez Rosję - informują rosyjskie media niezależne.
Audio
  • Rosyjscy turyści uciekają z Krymu, a prorosyjscy separatyści nie śpią spokojnie [posłuchaj]
Kontruderzenia sił ukraińskich na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie upokorzyły Flotę Czarnomorską i wywarły silny efekt psychologiczny na rosyjskich żołnierzach - pisze BBC
Kontruderzenia sił ukraińskich na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie upokorzyły Flotę Czarnomorską i wywarły silny efekt psychologiczny na rosyjskich żołnierzach - pisze BBCTwitter/@DefenceU

Rosjanie i prorosyjscy separatyści uciekają z ukraińskich regionów, czasowo okupowanych przez Rosję - informują rosyjskie media niezależne. Dziennikarze wskazują między innymi na zaanektowany Krym oraz obwody: charkowski, chersoński, ługański i doniecki.

Według portalu „Ważne Historie”, w sierpniu niespokojnie było przede wszystkim Krymie. W ciągu trzech tygodni eksplozje i pożary zarejestrowano między innymi w rejonach: Sewastopola, Kerczu, Symferopola, Bachczysaraju i Eupatorii.

Działający na półwyspie ruch oporu i antyrosyjscy dywersanci atakowali sztab Floty Czarnomorskiej, lotniska, bazy wojskowe, składy paliwa i magazyny broni. W innych regionach Ukrainy, czasowo okupowanych przez rosyjską armię, było podobnie. Przeciwnicy rosyjskiej okupacji uderzają również w prorosyjskich separatystów, którzy na polecenie z Moskwy próbują przygotowywać nielegalne referendum w sprawie aneksji tych terytoriów. „Okupanci i ich poplecznicy nigdzie nie mogą czuć się bezpieczni, a każdy kto przekroczy granicę Ukrainy z bronią w ręku zostanie zabity” - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjska okupacja Krymu jest tymczasowa, a półwysep wraca w ręce Ukrainy. Ukraiński prezydent mówił o tym w wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Zauważył, że w przyszłym tygodniu, 24 sierpnia, przypada Dzień Niepodległości Ukrainy.

"Aktywnie przygotowujemy się do nowego tygodnia, który dla jest dla nas bardzo ważny. Przed nami Dzień Flagi, nasze Święto Niepodległości. Przed nami upamiętnienie weteranów wojny o wolność Ukrainy. Przed nami szczyt Platformy Krymskiej. Tegoroczny będzie naprawdę wyjątkowy - dosłownie czuć w krymskim powietrzu, że okupacja jest tymczasowa, a Ukraina tam wraca" - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

Drugi szczyt Platformy Krymskiej odbędzie się online 23 sierpnia. To międzynarodowa platforma stworzona w 2021 roku z inicjatywy Ukrainy z zaproszonych państw i organizacji międzynarodowych poświęcona problematyce anektowanego i okupowanego przez Rosję od 2014 roku Półwyspu Krymskiego.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Krym wojna na Ukrainie Rosja

Gazprom planuje wstrzymanie dostaw gazu przez Nord Stream 1. Ukraina proponuje swoje rurociągi

20.08.2022 17:07
Po piątkowej zapowiedzi Gazpromu o ponownym wyłączeniu pod koniec sierpnia dostaw gazu bałtyckim gazociągiem Nord Stream 1, Ukraina zaproponowała wykorzystanie w zamian swojego odcinka rurociągów – informuje dpa.

W wybuchu samochodu pod Moskwą zginęła Daria Dugina, córka głównego ideologa Kremla

21.08.2022 08:40
Świadkowie mówią, że samochód eksplodował podczas jazdy w rejonie miasta Odincowo pod Moskwą. Według wstępnych informacji znajdowała się w nim Daria Dugina. Kobieta zginęła na miejscu.

ONZ: od lipca przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tys. ton ukraińskiej żywności

21.08.2022 13:15
Od 1 sierpnia przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tysięcy ton ukraińskiej żywności - poinformował Antonio Guterres. Sekretarz generalny ONZ odwiedził tam centrum koordynacyjne, które nadzoruje transport zboża przez Morze Czarne.

Wiceszef MON: Polska, obok USA i Wielkiej Brytanii, przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną

21.08.2022 09:30
Polska, obok Stanów Zjednoczonych i Wlk. Brytanii, przekazała i nadal przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną - podkreślił Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że jest to pomoc stała, ciągła i wielowymiarowa