Redakcja Polska

Mieszkańcy Rosji i Białorusi z ograniczeniami wjazdu do państw bałtyckich. Jest porozumienie

07.09.2022 13:18
Kraje bałtyckie porozumiały się w sprawie ograniczenia wjazdu na swoje terytorium rosyjskim i białoruskim turystom. Poinformowali o tym ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii.
Audio
  • Kraje bałtyckie porozumiały się w kwestii ograniczeń wjazdu dla rosyjskich i białoruskich turystów. Materiał Kamila Zalewskiego
Z Rosji od stycznia wyjechało 419 tys. ludzi
Z Rosji od stycznia wyjechało 419 tys. ludziOxana A/Shutterstock

Kraje bałtyckie planują wcielenie w życie nowych przepisów jeszcze w połowie tego miesiąca. - Osiągnęliśmy porozumienie w tej sprawie. W ciągu ostatnich tygodni liczba Rosjan przekraczających granice dzięki wizom Schengen dramatycznie wzrosła, co staje się problemem związanym z bezpieczeństwem publicznym. Jednak jest to też kwestia natury moralnej i politycznej - powiedział szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics.


Posłuchaj
00:35 kamil.mp3 Kraje bałtyckie porozumiały się w kwestii ograniczeń wjazdu dla rosyjskich i białoruskich turystów. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Minister poinformował, że Wilno, Ryga i Tallinn planują wprowadzenie też pewnych odstępstw. Mają one obejmować m.in. dyplomatów, kierowców ciężarówek oraz osoby, które będą mogły przekroczyć granice ze względów humanitarnych i rodzinnych.

We wtorek Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów pozwalających na pełne zawieszenie porozumienia o ułatwieniach wizowych Wspólnoty z Rosją. To konsekwencja ustaleń ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich z ubiegłego tygodnia w Pradze. Pomimo apeli Polski, krajów bałtyckich i Finlandii Unia Europejska nie decyduje się na ostrzejsze działania, czyli wstrzymanie wydawania Rosjanom wiz turystycznych.


IAR/dad

Mateusz Morawiecki wzywa do pomocy Ukraińcom. "Bankructwo Ukrainy może stworzyć zupełnie inne okoliczności"

07.09.2022 11:38
Plan Rosji, to rzucić na kolana gospodarkę ukraińską, społeczeństwo ukraińskie, poprzez doprowadzenie do bankructwa; wzywam do przekazania Ukrainie środków pomocowych i grantowych - mówił w środę w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki.

Niemiecki historyk: postawa rządu Niemiec w sprawie reparacji jest nie do przyjęcia

07.09.2022 12:47
Negatywna reakcja niemieckiego rządu federalnego, który odrzuca negocjacje z Polską w związku z przedstawionym 1 września raportem o stratach i zniszczeniach podczas II wojny światowej, jest moim zdaniem nie do przyjęcia i bezpodstawna – twierdzi niemiecki historyk dr Karl Heinz Roth.