Redakcja Polska

Pentagon: Grupa Wagnera rekrutuje najemników wśród skazańców z kolonii karnych. Wielu odmawia

20.09.2022 09:54
Tak zwana Grupa Wagnera, związana z Kremlem firma najemnicza chce zwerbować ponad 1500 więźniów, by walczyli po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie, ale wielu z nich odmawia - powiedział w poniedziałek wyższy urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony.
Prigożin, właściciel grupy Wagnera zwany również kucharzem Putina agituje w kolonii karnej więźniów do udziału w wojnie.
Prigożin, właściciel grupy Wagnera zwany również "kucharzem Putina" agituje w kolonii karnej więźniów do udziału w wojnie. Screenshot. Źródło: Twitter

- Wielu z was prawdopodobnie widziało pojawiające się w mediach społecznościowych wideo z (Jewgienijem) Prigożynem, szefem prywatnej grupy najemniczej Wagnera, próbującym werbować rosyjskich więźniów, ale również Tadżyków, Białorusinów i Armeńczyków, by włączyli się w walki na Ukrainie - mówił oficjel podczas konferencji prasowej.

- Według nas jest to część planu (grupy) Wagnera, by zwerbować ponad 1500 skazańców, ale wielu z nich odmawia. Z naszych informacji wynika, że (grupa) Wagnera ponosi na Ukrainie duże straty, zwłaszcza - co nie jest niczym dziwnym - wśród młodych i niedoświadczonych bojowników - dodał.

Kilka dni temu w sieciach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym Prigożin, właściciel grupy Wagnera zwany również "kucharzem Putina" agituje w kolonii karnej więźniów do udziału w wojnie.

O tym, że Rosja wysyła na wojnę więźniów, wiadomo już co najmniej od kilku miesięcy. Wcześniej było to jednak tajemnicą poliszynela. Teraz prokremlowskie kanały w Telegramie przekonują, że "w ten sposób więźniowie mogą odkupić swoje winy".

Jeszcze przed rozpoczęciem prowadzonej na pełną skalę inwazji Rosji na Ukrainę grupa Wagnera została obłożona sankcjami przez USA i Unię Europejską. Firmie najemniczej zarzuca się udział w trwającej od 2014 r. rosyjskiej agresji na ukraiński Donbas oraz "poważne łamanie praw człowieka" w miejscach takich jak Libia, Syria czy Republika Środkowoafrykańska.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówił, że grupa Wagnera nie reprezentuje państwa rosyjskiego, ale prywatne firmy najemnicze mogą pracować w dowolnym miejscu świata, o ile nie łamią rosyjskiego prawa - przypomina agencja Reutera.


PAP/dad

Rozpoczęło się ćwiczenie "Niedźwiedź-22". To "egzamin dojrzałości" dla dwóch polskich jednostek

19.09.2022 15:47
Kilka tysięcy żołnierzy w poniedziałek rozpoczęło ćwiczenie "Niedźwiedź-22". Biorą w nim udział m.in. wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także żołnierze z USA i Wielkiej Brytanii. Jak przekazał MON, "Niedźwiedź-22" to "egzamin dojrzałości dla 19 Brygady Zmechanizowanej i 18 Pułku Logistycznego, które poddane zostaną certyfikacji".

Polacy w Winnicy. Z miasta po 24 lutego wyjechał co drugi Polak

19.09.2022 16:11
Miasto opuściły przede wszystkim kobiety i dzieci, za to prawie w każdej rodzinie jest ktoś, kto walczy na froncie – mówi Jerzy Wójcicki, redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Polskie”.

Pomoc dla Ukrainy. Polska przekaże milion szczepionek przeciwko COVID-19

19.09.2022 17:23
Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, który spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmowy dotyczyły również opieki nad pacjentami z Ukrainy, w tym transportu rannych.