Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: białoruska propaganda kontynuuje prowokacje przeciwko Polsce

20.09.2022 12:55
 - Białoruska propaganda kontynuuje wrogie działania informacyjne i prowokacje przeciwko Polsce. Na cmentarzu wojskowym, gdzie leżą żołnierze Wojska Polskiego, odsłonięto udekorowany biało-czerwoną flagą nagrobek nieżyjącego już dezertera i zdrajcy E. Czeczki - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn informuje o białoruskich działaniach propagandowych przeciwko Polsce
Stanisław Żaryn informuje o białoruskich działaniach propagandowych przeciwko PolsceScreen Twitter

"Białoruska propaganda kontynuuje wrogie działania informacyjne i prowokacje przeciwko Polsce. W tym celu posługuje się nawet postacią nieżyjącego już dezertera i zdrajcy E. (Emila - przyp.red.) Czeczki" - napisał we wtorek na Twitterze Stanisław Żaryn.

W serii wpisów pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP wskazał, że na cmentarzu wojskowym, gdzie leżą żołnierze Wojska Polskiego z okresu drugiej wojny światowej, "odsłonięto udekorowany biało-czerwoną flagą nagrobek Czeczki ze sławiącym go epitafium". "Mowę pochwalną na rzecz zdrajcy Polski wygłosił propagandysta Kremla i Mińska, związany ze służbami obu reżimów D. Bieliakow" - zaznaczył.

"W tym wyreżyserowanym spektaklu uczestniczył także M. Miśtal – prorosyjski aktywista, który niedawno zbiegł na Białoruś, gdzie obecnie zgodnie z celami propagandowymi Kremla i Mińska ukazuje Polskę jako kraj niebezpieczny i rządzony przez rusofobów" - podał.

"Całe wydarzenie nie miało nic wspólnego z pamięcią o zmarłym, a jedynie z wyeksponowaniem i odświeżeniem kłamstw o Polsce nt. rzekomego naruszania praw człowieka przez polskie służby graniczne i dyskryminacji osób sprzeciwiających się polityce rządu RP" - dodał Stanisław Żaryn.

Emil Czeczko w grudniu 2021 roku zbiegł na Białoruś pełniąc jako żołnierz Wojska Polskiego służbę na granicy polsko-białoruskiej. W połowie marca 2022 roku został znaleziony martwy w Mińsku. Został pochowany we wsi Dołhinów w rejonie wilejskim, gdzie spoczywają żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1919 roku.

PAP/dad

Pentagon: Grupa Wagnera rekrutuje najemników wśród skazańców z kolonii karnych. Wielu odmawia

20.09.2022 09:54
Tak zwana Grupa Wagnera, związana z Kremlem firma najemnicza chce zwerbować ponad 1500 więźniów, by walczyli po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie, ale wielu z nich odmawia - powiedział w poniedziałek wyższy urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony.

Andrzej Duda wystąpi na forum ONZ. Szczegóły wizyty prezydenta w Nowym Jorku

20.09.2022 10:11
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpocznie we wtorek wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - przekazała w poniedziałek wieczorem prezydencka kancelaria.

Litwa: IPN odnalazł szczątki żołnierzy polskich i litewskich

20.09.2022 12:14
Szczątki 14 osób odnalazł na Litwie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Prawdopodobnie należą one do żołnierzy polskich i litewskich poległych podczas konfliktu w latach 1919-1920.