Redakcja Polska

Akcja #Kralovec - Czesi "anektują" Kaliningrad. Twitter kpi z rosyjskich pseudoreferendów

06.10.2022 16:15
Użytkownicy czeskiego i polskiego Twittera od kilku dni bawią się koncepcją przyłączenia obwodu kaliningradzkiego do Czech. - Królewiec jest tak nasz, jak Krym należy do Rosji - mówi zasiadający w czeskiej Izbie Poselskiej Ondrzej Beneszik.
Dzięki aneksji Kaliningradu Czechy stają się morską potęgą
Dzięki "aneksji" Kaliningradu Czechy stają się morską potęgąŹródło: Twitter/ Tomasz Komentasz @tomaszkomentasz

Na założonym we wtorek prześmiewczym "oficjalnym" koncie Kralowca (czes. Królewca) ogłoszono, że 97,9 proc. mieszkańców Kaliningradu zagłosowało w referendum za przejęciem obwodu przez Czechy i za zmianą nazwy miasta na czeski Kralovec.

Taka kpina z nielegalnych referendów na ukraińskich terytoriach kontrolowanych przez Rosję i aneksji tych terenów przez Moskwę to zdaniem Beneszika "forma odpowiedzi na rosyjskie myślenie o historii".

Twitterowicze przypominają, że dzisiejszy Kaliningrad założyli w 1255 r. Krzyżacy nazywając go Regiomontium (łac. królewska góra) na cześć czeskiego króla Przemysła Ottokara II, skąd pochodzi niemiecka nazwa miasta Koenigsberg, a także polski i czeski Królewiec/Kralovec.

Czeski poseł podkreślił, że to Rosjanie uzasadniają swoje działania niegdysiejszą przynależnością niektórych terytoriów do tego państwa. - Jestem przekonany, że gdyby w Kaliningradzie odbyło się referendum, to połowa Rosjan, może nie tyle chciałaby mieszkać w Czechach, ale z pewnością nie chciałaby mieszkać w Federacji Rosyjskiej - dodał żartobliwie.

Na polskim i czeskim Twitterze pojawiło się wiele odniesień do uzyskania przez Czechy dostępu do morza w przypadku potencjalnej aneksji. Można więc znaleźć zdjęcia-fotomontaże pierwszych czeskich łodzi podwodnych "Heleny Vondraczkovej" i "Loupeżnika Rumcajsa", wystrzelonej przez czeską marynarkę wojenną rakiety balistycznej "Makova Panenka" oraz lotniskowca "Karel Gott", a także obrazki przedstawiające najpopularniejszego bohatera czeskich kreskówek, Krecika, opalającego się na "plażi v Kaliningradiczku".

Grafikę polskiego twitterowicza, przedstawiającą podzielony między Polskę a Czechy obwód kaliningradzki udostępnił w popularnym wątku czeski eurodeputowany Tomasz Zdechovsky z komentarzem "I jak tu nie kochać Polaków :)".

Dołączają politycy, ambasady, znani i nieznani

Do popularnej zabawy dołączyła też ambasada USA w Czechach. Odpowiadając na tweet czeskiego ministerstwa obrony o zakupie samolotów F-35, ambasada zapytała, czy "nie potrzebujecie też lotniskowca".

Czeski Kralovec jest jednym z tematów komentarzy wśród dziennikarzy relacjonujących w Pradze szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Główny komentator dziennika "Hospodarzske Noviny" Martin Ehl powiedział PAP, że internetowe opinie pokazują, że Polacy i Czesi mają podobne poczucie humoru. - Wydawało się, że Polacy (w odbiorze Czech - przyp.red.) zostali przy stereotypach lat osiemdziesiątych: Vondraczkovej, Gottcie lub Kreciku. Tymczasem śmieszą nas te same rzeczy związane z wielką polityką - zauważył.

Prezenter i reporter wojenny czeskiej telewizji publicznej Jakub Santo jest zdania, że istotna jest możliwość "zagrania Putinowi na nosie". - Skoro on robi farsę z prawa międzynarodowego, to warto pokazać mu, że żarty mogą kogoś zaboleć - twierdzi Santo.

W poniedziałek przed ambasadą Rosji w Pradze odbędzie się swoisty happening, do placówki ma trafić wniosek o przeprowadzenie referendum o przyłączeniu obwodu kaliningradzkiego do Czech i jednocześnie zostaną dostarczone wyniki głosowania.


PAP/dad

Ośrodek Caritas w Myczkowcach niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wojny

06.10.2022 12:06
Bieszczadzki ośrodek Caritas w Myczkowcach pierwszych uchodźców przyjął pod opiekę pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Jesteśmy zlokalizowani blisko granicy więc ci, którzy wiedzieli, że tu jesteśmy kierowali się do nas. Niektórych przywozili lokalni wolontariusze pracujący na granicy. Później zaczęły docierać do nas transporty zorganizowane, jak ewakuowani z terenów walk podopieczni i opiekunowie ośrodka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - wspomina Agata Chmura, edukatorka w ośrodku Caritas.

KGB Białorusi umieściło dziennikarza Andrzeja Poczobuta na "liście terrorystów"

06.10.2022 12:55
KGB Białorusi umieściło dziennikarza i jednego z liderów Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta na "liście terrorystów" -- powiadomiło Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". 

Parlament Europejski wzywa do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji

06.10.2022 13:42
Parlament Europejski wezwał do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.