Redakcja Polska

Ambasador Andrzej Sadoś: służby graniczne Polski zdały test sprawności w warunkach kryzysowych

03.12.2022 09:40
Polskie służby odpowiedzialne za ochronę granic zdały w ubiegłym roku test sprawności - mówił ambasador Polski przy Unii w Brukseli podczas seminarium z okazji 15.rocznicy wejście Polski do strefy Schengen.
Audio
  • Ambasador wspomniał wykorzystywanie przez reżimy na Białorusi i w Rosji migrantów do ataku na polską granicę, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i strefy Schengen. Podkreślił, że zostało to odnotowane w Brukseli [posłuchaj]
Andrzej Sadoś
Andrzej SadośPAP/STEPHANIE LECOCQ

Ambasador wspomniał wykorzystywanie przez reżimy na Białorusi i w Rosji migrantów do ataku na polską granicę, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i strefy Schengen. Podkreślił, że zostało to odnotowane w Brukseli.

Ambasador dodał, że obecnie przez polską granicę przebiegają tak zwane korytarze solidarnościowe, które mają umożliwić eksport ukraińskiego zboża i produktów rolnych. Transport morski utrudnia Rosja, która od początku swojej napaści na Ukrainę uniemożliwia pełne funkcjonowanie portów na Morzu Czarnym. Stąd pomysł, by drogami i kolejami przez Unię zapewnić ukraiński eksport. Przebiega on bez ograniczeń - podkreślił ambasador Polski przy Unii. 

Od marca wyeksportowano drogami i kolejami przez Unię 15 milionów ton zboża i produktów rolnych. To oznacza zyski dla władz w Kijowie w wysokości 15 miliardów euro. Ambasador Andrzej Sadoś zwrócił uwagę, że polska granica nie tylko zabezpiecza strefę Schengen, ale też jest wykorzystywana by podtrzymać funkcjonowanie ukraińskiego państwa.

IAR/ks

Paweł Jabłoński: scenariusz białoruski może się powtórzyć na granicy z obwodem kaliningradzkim

03.11.2022 12:43
Scenariusz, który miał miejsce w zeszłym roku na granicy z Białorusią, może się powtórzyć na północy naszego kraju przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Nie wykluczamy niczego, Rosja jest zdolna do bardzo różnych działań - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Stanisław Żaryn: Kreml deprecjonuje działania Polski ws. wzmacniania granicy z Rosją

03.11.2022 20:47
Rosyjska propaganda zareagowała na decyzję władz polskich w sprawie budowy fizycznej i elektronicznej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – przekazał w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Białoruska propaganda znów uderza w Polskę. RCB ostrzega: pojawiły się fałszywe komunikaty dot. granicy

15.11.2022 17:19
Białoruski aparat propagandowy nadal uderza w wizerunek Polski i kontynuuje prowadzone przez siebie działania dezinformacyjne przeciwko obronie granicy wschodniej przez Polskę i polskie służby - podało we wtorek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.