Redakcja Polska

Estończycy zbierają podpisy pod petycją wzywającą do odcięcia ambasadzie Rosji prądu, wody i gazu

07.12.2022 15:27
Obywatele Estonii zbierają podpisy pod petycją wzywającą do odcięcia ambasadzie Rosji w Tallinie prądu, wody i gazu. "Niech cierpią jak mieszkańcy Kijowa!" - napisano w uzasadnieniu wezwania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Andrius Zemaitis

Inicjatorzy kampanii zbierającej podpisy pod zamieszczoną w internecie petycją powołali się na przykłady podobnych działań na Łotwie i w Czechach.

"Ambasadę Rosji w Tallinie zostawimy bez prądu, wody i gazu, tak jak Łotysze i Czesi!" - napisano na stronie petitsioon.com. "Rosja chce złamać Ukrainę zimnem i ciemnością. Prosimy o wyłączenie gazu, prądu i wody we wszystkich budynkach w Tallinie należących do Rosji, niech cierpią jak mieszkańcy Kijowa!" - podano w uzasadnieniu.

Pod opublikowaną 2 grudnia petycją podpisały się dotąd 162 osoby. Jej inicjatorem jest Jaak Vackermann, członek estońskiej Partii Przyszłości.

Na Łotwie podobną petycję zapoczątkował wykładowca akademicki Juris Ulmanis, który w rozmowie z agencją LETA przyznał, że na pomysł wpadł 25 listopada i po zaproponowaniu na Twitterze spotkał się on z dużym entuzjazmem. Podkreślił wówczas, że sam przebywa na Ukrainie i widzi szkody, jakie społeczeństwu tego kraju wyrządza Rosja.

Inicjatywę zorganizowaną w Czechach nazwano "Dárek pro Putina" - Prezent dla Putina.


PAP/dad

Rosji skończyły się irańskie drony i kończą się rakiety

07.12.2022 12:55
Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała we wtorek amerykańska telewizja ABC. Z kolei ukraiński wywiad twierdzi, że Rosjanom kończą się już rakiety, którymi dokonują zmasowanych ataków na Ukrainę.

Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci zostaną objęci sankcjami

07.12.2022 14:04
Unijnymi sankcjami mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z jej ustaleń wynika, że te osoby zostały dopisane do czarnej listy z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie w ramach dziewiątego pakietu restrykcji.