Redakcja Polska

Rosji skończyły się irańskie drony i kończą się rakiety

07.12.2022 12:55
Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała we wtorek amerykańska telewizja ABC. Z kolei ukraiński wywiad twierdzi, że Rosjanom kończą się już rakiety, którymi dokonują zmasowanych ataków na Ukrainę.
Rosjanom kończą się już rakiety, którymi dokonują zmasowanych ataków na Ukrainę
Rosjanom kończą się już rakiety, którymi dokonują zmasowanych ataków na UkrainęPAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

W poniedziałek rosyjskie bombowce i okręty wystrzeliły na terytorium Ukrainy ponad 70 dalekosiężnych rakiet. Większość udało się zestrzelić. Według szefa ukraińskiego wywiadu Kiryła Budanowa rosyjskie zasoby rakiet, którymi atakują Ukrainę, są na wyczerpaniu.

- Rosjanie wyrabiają nowe egzemplarze, ale jest to niewielka produkcja w porównaniu z tą ogromną liczbą rakiet, którymi atakują oni Ukrainę - stwierdził. Szef ukraińskiego wywiadu ocenił, że rosyjskie zapasy wystarczą im na jeszcze kilka zmasowanych ataków.

Według danych opublikowanych przez ukraiński resort obrony 22 listopada w rosyjskim arsenale znajdowało się wówczas m.in. 150 rakiet Ch-555 i ponad 130 rakiet Ch-101. Od publikacji tych danych Rosjanie dokonali kolejnych dwóch zmasowanych ostrzałów, w których łącznie użyli ponad 160 rakiet - głównie Ch-555 i Ch - 101.

W rosyjskich magazynach znajduje się jednak jeszcze sporo innych rakiet m.in. przeciwlotniczych S-300, których Rosjanie używają też do ataków na cele naziemne.

Kreml czeka na nowe dostawy z Iranu

Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała we wtorek amerykańska telewizja ABC, powołując się na zachodnich oficjeli. Rosjanie mają obecnie czekać na dodatkowe dostawy.

Posłuchaj
00:53 12086446_1.mp3 Ukraiński wywiad: Rosjanom kończą się rakiety. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

Według anonimowych źródeł stacji, Rosja w przeprowadzonych w ostatnich dniach bombardowaniach Ukrainy przestała używać sprowadzonych z Iranu dronów Shahed-136 i bezzałogowców Mohajer-6, bo wyczerpała ich zapasy. Moskwa ma jednak oczekiwać na uzupełnienie tych zasobów.

Wcześniejsze doniesienia m.in. "Washington Post", oparte na źródłach w amerykańskim wywiadzie, mówiły, że na początku listopada Iran zgodził się na produkcję swoich dronów na terytorium Rosji. Według Białego Domu, Teheran może też potencjalnie zaopatrzyć Rosję w rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

Według zachodniego oficjela cytowanego przez ABC, ostatnie ataki dronów na bazy lotnicze wewnątrz Rosji skłonią Kreml do refleksji na temat obrony swoich obiektów wojskowych. Dodał też, że ataki te pokazują, że Zachód przeceniał możliwości rosyjskiej armii.


IAR/PAP/dad

Nowa ambasada Polski w Berlinie. Ukończono ważny etap prac

07.12.2022 09:22
Przy alei Unter den Linden w Berlinie wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk wziął udział uroczystości odsłonięcia wiechy na placu budowy nowej siedziby Ambasady RP w Berlinie. To symbolicznie oznacza zakończenie prac konstrukcyjnych, po których rozpocznie się wykańczanie budynku. Nowa placówka dyplomatyczna zacznie działać za rok.

Młodzi Rosjanie zmieniają nastawienie do wojny. Wzrasta też sprzeciw Białorusinów

07.12.2022 09:55
Wśród młodych Rosjan słabnie poparcie dla wojny na Ukrainie - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ocenie dowództwa ta zmiana nastawienia jest spowodowana rosnącą liczbą zabitych.

"Polska pozostaje liderem wsparcia dla Ukrainy". Zbigniew Rau po spotkaniu szefów MSZ krajów V4

07.12.2022 11:48
Jednym z głównych tematów rozmów szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie była pomoc dla walczącej Ukrainy. W słowackiej stolicy doszło do pierwszego od kilku miesięcy spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci zostaną objęci sankcjami

07.12.2022 14:04
Unijnymi sankcjami mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z jej ustaleń wynika, że te osoby zostały dopisane do czarnej listy z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie w ramach dziewiątego pakietu restrykcji.