Redakcja Polska

Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci zostaną objęci sankcjami

07.12.2022 14:04
Unijnymi sankcjami mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z jej ustaleń wynika, że te osoby zostały dopisane do czarnej listy z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie w ramach dziewiątego pakietu restrykcji.
Audio
  • Sankcjami UE mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Unijnymi sankcjami mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci
Unijnymi sankcjami mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieciPAP/Eugene Titov

Listę otrzymały już unijne stolice. Oczekuje się, że do końca tygodnia zarówna ta lista, jak i kolejne sankcje gospodarcze wobec Rosji zostaną zaakceptowane przez kraje członkowskie.

"Nielegalne przewożenie ukraińskich dzieci do Rosji i adoptowanie przez rosyjskie rodziny" - tak brzmi, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, uzasadnienie sankcji. Na terenach Ukrainy okupowanych przez rosyjskie wojska od miesięcy dzieci, głównie z placówek opiekuńczo-wychowawczych, są uprowadzane i wywożone do Rosji, gdzie otrzymują rosyjskie obywatelstwo i uruchamiane są procedury adopcyjne.

Początkowo osób odpowiedzialnych za ten proceder nie było na proponowanej czarnej liście liczącej 136 osób i 42 firmy. Beata Płomecka dowiedziała się, że została stworzona druga lista, która liczy 8 osób oraz 6 podmiotów i właśnie na nią zostali wpisani ci, którzy są odpowiedzialni za uprowadzanie ukraińskich dzieci.

Polska walczy o kolejne sankcje

Polska na forum UE aktywnie walczy o kolejne sankcje na Rosję. Wśród nich są takie, które miałyby uniemożliwić Rosji prowadzenie wojny na Ukrainie. Komisja w niedzielę przeprowadziła konsultacje z unijnymi krajami w sprawie kolejnego pakietu.

- Zakończyliśmy właśnie pewien etap prac. W tych dniach finalizujemy kolejny, dziewiąty pakiet sankcji, które mają realnie ograniczyć potencjał rosyjskiej maszyny wojennej - podkreślił ambasador Andrzej Sadoś.

 

 

IAR/dad

"Polska pozostaje liderem wsparcia dla Ukrainy". Zbigniew Rau po spotkaniu szefów MSZ krajów V4

07.12.2022 11:48
Jednym z głównych tematów rozmów szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie była pomoc dla walczącej Ukrainy. W słowackiej stolicy doszło do pierwszego od kilku miesięcy spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Rosji skończyły się irańskie drony i kończą się rakiety

07.12.2022 12:55
Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała we wtorek amerykańska telewizja ABC. Z kolei ukraiński wywiad twierdzi, że Rosjanom kończą się już rakiety, którymi dokonują zmasowanych ataków na Ukrainę.