Redakcja Polska

Wicepremier Mariusz Błaszczak uczcił pamięć poległych w operacjach wojskowych za granicą

21.12.2022 12:00
W Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa wicepremier, minister obrony narodowej podkreślił, że Polska dba o zachowanie pamięci żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.
Audio
  • M. Błaszczak uczcił pamięć poległych w operacjach wojskowych za granicą [posłuchaj]
Szef MON
Szef MONTwitter.com/@MON_GOV_PL

Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy wykonują swoją służbę, szczególnie pamiętamy o tych, którzy stracili życie służąc na misjach poza granicami naszego kraju - powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W warszawskim Centrum Weterana odbyły się obchody z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

"Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy wykonują swoją misję, którzy wykonują swoją służbę. Szczególnie pamiętamy o żołnierzach, którzy stracili życie służąc na misjach poza granicami naszego kraju" - powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że mija jedenaście lat od dnia, w którym podczas misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdy pod ich samochodem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. 

"Ponad 100 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy, pracowników cywilnych wojska przez te wszystkie lata służyło poza granicami naszego kraju. To był wymierny wkład Polski w umacnianie bezpieczeństwa naszej ojczyzny poprzez okazywanie solidarności, poprzez służbę ramię w ramię z naszymi sojusznikami w obronie wolności państw, które zostały dotknięte kryzysem" - powiedział szef MON.

Podkreślił, że obecnie wojna "toczy się u granic Rzeczypospolitej". "Dziś Ukraińcy dzielnie stawiają czoła Rosji, która próbuje odbudować swoje imperium zagrażające wolności w Europie. Dziś też w Polsce stacjonują żołnierze państw sojuszniczych, głównie Stanów Zjednoczonych" - mówił Błaszczak. 

Oświadczył, że obowiązkiem państwa jest zadbanie nie tylko o pamięć tych, którzy oddali życie na służbie, ale także o ich najbliższych. "Stąd Centrum Weterana, stąd ustawa o weteranach, stąd to wszystko, co świadczy o tym, że miarą naszej pamięci i miarą zaangażowania państwa polskiego w nasze bezpieczeństwo jest również wspieranie weteranów i wspieranie rodzin żołnierzy poległych na służbie poza granicami naszego kraju" - powiedział szef MON.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych obchodzony jest od 2015 r. Święto zostało ustanowione w rocznicę 21 grudnia 2011 r.; tego dnia podczas misji w Afganistanie poległo pięciu polskich żołnierzy - mł. chor. Piotr Ciesielski, szer. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Był to najtragiczniejszy dzień w historii polskich misji. 

IAR/PAP/ks

Wozy Cougar dla polskiej armii. MON: dotarła kolejna dostawa

09.12.2022 13:49
Do Polski dotarła kolejna dostawa opancerzonych pojazdów Cougar – poinformował resort obrony. Polska kupiła 300 takich pojazdów z nadwyżek Pentagonu.

USA wzmocnią swoją wojskową obecność w państwach bałtyckich - donoszą media na Łotwie

09.12.2022 16:01
USA zatwierdziły plany wzmocnienia obecności swoich wojsk w państwach bałtyckich - podała w piątek łotewska agencja LETA. Ma być to realizacja zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena z czerwcowego szczytu NATO w Madrycie.

Pierwsza partia południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 już w Polsce

11.12.2022 11:00
Koreański sprzęt wojskowy dotarł do Polski. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest tempo modernizacji uzbrojenia w obliczu wojny na Ukrainie. W porcie w Gdyni prezydent uczestniczył w uroczystości podczas której razem z szefem MON, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, symbolicznie odebrał pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową.

Armatohaubice K9 przekazane żołnierzom. Szef MON zapowiedział dalszą współpracę z Koreą Południową

12.12.2022 15:55
Wicepremier, szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom z Węgorzewa 24 koreańskie armatohaubice K9. - W dalszej perspektywie stworzymy wspólny projekt, który będzie odpowiadał potrzebom zarówno Wojska Polskiego, jak i wojska koreańskiego - podkreślił.

Wiadomo, gdzie w Polsce staną kolejne wyrzutnie Patriot

19.12.2022 11:27
Kolejne wyrzutnie systemu Patriot zostaną rozmieszczone na Lubelszczyźnie, żeby nie doszło do powtórzenia się tragicznego wypadku z Przewodowa - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.