Redakcja Polska

Armatohaubice K9 przekazane żołnierzom. Szef MON zapowiedział dalszą współpracę z Koreą Południową

12.12.2022 15:55
Wicepremier, szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom z Węgorzewa 24 koreańskie armatohaubice K9. - W dalszej perspektywie stworzymy wspólny projekt, który będzie odpowiadał potrzebom zarówno Wojska Polskiego, jak i wojska koreańskiego - podkreślił.
W Węgorzewie odbyła się ceremonia przekazania żołnierzom koreańskich armatohaubic K9
W Węgorzewie odbyła się ceremonia przekazania żołnierzom koreańskich armatohaubic K9twitter.com/MON_GOV_PL

W poniedziałek w Węgorzewie odbyła się ceremonia przekazania żołnierzom koreańskich armatohaubic K9. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak powiedział, dostawa koreańskiego sprzętu wynika z pilnej potrzeby.

- Agresja rosyjska na Ukrainę potwierdziła, jak ważne jest to, żeby Wojsko Polskie było silne, by było wyposażone w skuteczną, nowoczesną broń. Chodzi o to, by odstraszyć agresora. (..) Mamy świadomość tego, że polski przemysł zbrojeniowy produkuje bardzo podobną broń, ale nasze potrzeby są tak duże, że w krótkim czasie musimy te potrzeby zaspokoić. W dalszej perspektywie, poprzez współpracę z przemysłem koreańskim, stworzymy wspólny projekt, który będzie odpowiadał potrzebom zarówno Wojska Polskiego, jak i wojska koreańskiego - podkreślił.

- W ramach umowy, którą zawarliśmy w lipcu tego roku, jesteśmy umówieni, że będziemy pozyskiwać na wyposażenie Wojska Polskiego 672 armatohaubice K9. Pierwsza partia - będą one w takiej wersji, jak te dzisiaj (w poniedziałek - red.) przekazywane, potem kolejne egzemplarze to będzie wersja "PL", wersja zmodernizowana, która będzie bardziej zaawansowana i jeszcze bardziej nowoczesna - zapowiedział.

Nowa jednostka

Armatohaubice otrzymał 11. Mazurski Pułk Artylerii. Podczas wystąpienia szef MON zapowiedział, że pułk zostanie przekształcony w nową jednostkę - 1. Mazurską Brygadę Artylerii. - Postanowiliśmy, żeby przywrócić do życia 1. Mazurską Brygadę Artylerii. Ta brygada została rozformowana w 2010 roku. Przypomnę - wtedy premierem był Donald Tusk, rządziła koalicja PO-PSL, a rozformowanie 1. Brygady jest jednym z bardzo wielu przykładów, w jaki sposób koalicja KO-PSL osłabiała Wojsko Polskie - podkreślił.

Razem z nowym sprzętem żołnierze mają otrzymać kompatybilne z nim drony. Wojskowi od razu rozpoczną ćwiczenia z nowym sprzętem, a w marcu na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce i w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku wezmą udział w szkoleniu poligonowym ze strzelaniem amunicją bojową.

Szef MON poinformował ponadto, że w związku z ponownym sformowaniem 1. Mazurskiej Brygady Artylerii wojsko pozyska także nieruchomości w mazurskim Olecku, by ulokować tam część jednostki. - Węgorzewo i Olecko, 4 dywizjony - to jest poważna siła, która spowoduje, że północno-wschodnia część naszego kraju będzie jeszcze bardziej bezpieczna - oświadczył.

Armatohaubice K9

W ubiegłym tygodniu do Polski dotarła pierwsza partia sprzętu wojskowego zamówionego w lipcu w Korei Południowej - 10 czołgów K2 i 24 armatohaubice K9. Czołgi trafiły już do jednostki w Morągu, w której będą stacjonować.

K9 Thunder to koreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata, która w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ponad 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy.


IAR/PAP/dad


Akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów. IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego

12.12.2022 13:00
Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora.

Skandal korupcyjny w UE. Torby pieniędzy w domu wiceszefowej Parlamentu Europejskiego

12.12.2022 13:40
Belgijska gazeta "De Standaard", odnosząc się do skandalu korupcyjnego i aresztowania wiceszefowej PE Evy Kaili, napisała o "hańbie dla tego rycerza moralności". O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczyna szkolenie medyków z Ukrainy

12.12.2022 15:16
W bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie rozpoczęło się szkolenie pierwszej grupy medyków z Ukrainy związane z ewakuacją lotniczą rannych żołnierzy oraz osób cywilnych. Program współpracy polskich i ukraińskich lekarzy powstał z inicjatywy polskiej pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy oraz małżonki prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej.