Redakcja Polska

Niemieckie media chwalą Dom Polski w Davos. "Centrum rozmów i debat", "polski prezydent rozchwytywany"

19.01.2023 14:44
Na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos obecna jest liczna delegacja przedstawicieli świata polityki i biznesu z Polski. Prezydent Andrzej Duda odbywa tam wiele spotkań, a centrum rozmów i debat jest Dom Polski (Polish House) – opisuje niemiecki portal Deutsche Welle (DW). I dodaje, że polski prezydent Andrzej Duda jest wręcz "rozchwytywany w Davos", a polska reprezentacja to osoby "nowoczesne, otwarte i pewne siebie".
Dom Polski w Davos
Dom Polski w Davos PAP/Radek Pietruszka

Dwupiętrowy budynek Domu Polskiego zlokalizowany jest przy głównej promenadzie w Davos. Polski prezydent spotkał się tu na rozmowach m.in. z prezydentami Łotwy i Litwy. Miejsce to oferuje zarówno przestrzeń do "ożywionych debat", jak i do kameralnych rozmów "za zamkniętymi drzwiami" – zauważa DW.

W założeniu prezydenta miejsce to miało służyć jako punkt spotkań w trakcie WEF, pomagające zacieśniać więzi z Polską – biznesowe, a także polityczne – wyjaśniła Sylwia Dalecka, dyrektor placówki, związana z nią od momentu otwarcia w 2019 roku.

- Jesteśmy polskim mostem do wolności - stwierdziła Dalecka, cytując słowa prezydenta Andrzeja Dudy. - Wsparcie Polski dla Ukrainy jest częstym tematem codziennych rozmów, podobnie jak plany przezwyciężenia kryzysu energetycznego i wzmocnienia cyberbezpieczeństwa - wyjaśniła.

Dom Polski to także miejsce, gdzie prezydent Duda zorganizował konferencję dla mediów. - Chcemy, żeby ta wojna skończyła się jak najszybciej. Może się ona zakończyć tylko zwycięstwem Ukrainy - stwierdził prezydent, podkreślając, że "Rosję trzeba pokonać".

Polski prezydent "jest rozchwytywany w Davos. Na wielu forach mówi o możliwościach Europy do samoobrony, ewentualnych dostawach czołgów na Ukrainę, konieczności przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju" – podkreśla DW.

Uczestnicy ze 130 krajów

Na tegoroczne Forum w Davos przybyli uczestnicy ze 130 krajów. W tym gronie jest 50 głów państw i szefów rządów, 200 ministrów i 1,5 tys. liderów biznesu. - Panuje tutaj bardzo dynamiczny nastrój - ocenił prezydent Duda. W Davos obecni są także premier Mateusz Morawiecki, minister finansów Magdalena Rzeczkowska, przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji, a także wielu przedstawicieli polskiego biznesu. "Nowocześni, otwarci i pewni siebie - tak prezentują się w Davos. A Polish House ucieleśnia ten obraz" – podsumowuje DW.

W panelach dyskusyjnych, trwających od wtorku do czwartku w Domu Polskim, wystąpiło ponad 30 polskich i zagranicznych polityków, ekspertów, przedstawicieli biznesu, banków i mediów, rozmawiających m.in. o zrównoważonym rozwoju, gospodarce cyfrowej, bezpieczeństwie i globalnym kryzysie, a także sytuacji w Ukrainie i perspektywach Białorusi.

Dom Polski w Davos został otwarty w styczniu 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma być on przestrzenią, promującą polski biznes oraz polskie inwestycje. W tym roku oficjalnego otwarcia Domu Polskiego dokonał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: davos 2023 Andrzej Duda

Prezydent Duda w Davos: chcemy zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy

17.01.2023 09:33
- Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Wołodymyr Zełenski kilkukrotnie prosił go o wsparcie w pozyskaniu ciężkiego sprzętu.

Andrzej Duda w Davos domaga się uwolnienia Andrzeja Poczobuta. "Jego aresztowanie to przykład terroru"

17.01.2023 11:30
Cały czas domagamy się uwolnienia Andrzeja Poczobuta, został aresztowany absolutnie bezprawnie, to jest przykład autorytaryzmu i terroru ze strony reżimu białoruskiego - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki: jeszcze nigdy Davos nie było tak blisko Kijowa

18.01.2023 12:21
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że głównym tematem w światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest zaprowadzenie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. - To podstawowa rzecz - podkreślił szef rządu.

Szef MSZ Austrii chce łagodzenia tonu wobec Rosji. Andrzej Duda: to rozbijanie europejskiej jedności

19.01.2023 14:08
- Z przykrością wysłuchuję tego typu głosów. Dla mnie jest to rozbijanie europejskiej jedności, którą my chcemy budować - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentując wypowiedź szefa MSZ Austrii, który według relacji medialnych, miał apelować m.in. o złagodzenie europejskich restrykcji wobec Moskwy.