Redakcja Polska

Szef MSZ Austrii chce łagodzenia tonu wobec Rosji. Andrzej Duda: to rozbijanie europejskiej jedności

19.01.2023 14:08
- Z przykrością wysłuchuję tego typu głosów. Dla mnie jest to rozbijanie europejskiej jedności, którą my chcemy budować - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentując wypowiedź szefa MSZ Austrii, który według relacji medialnych, miał apelować m.in. o złagodzenie europejskich restrykcji wobec Moskwy.
Prezydent Andrzej Duda w Davos mówił o sytuacji związanej z wojną na Ukrainie
Prezydent Andrzej Duda w Davos mówił o sytuacji związanej z wojną na UkrainiePAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Jak relacjonowały media, podczas poniedziałkowego spotkania z minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonną, szef MSZ Austrii Alexander Schallenberg miał zaapelować m.in. o złagodzenie europejskich restrykcji wobec Moskwy; skrytykował również Polskę za odmówienie zgody na przyjazd szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa na grudniowe posiedzenie rady ministerialnej OBWE w Łodzi.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany o tę kwestię podczas czwartkowego briefingu prasowego w Davos. - Z przykrością wysłuchuję tego typu głosów, bo - jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mówi to europejski polityk państwa, które należy do Unii Europejskiej - to bez wątpienia dla mnie jest to rozbijanie europejskiej jedności - ocenił prezydent.

Interesy, gdy leje się krew

- My tę jedność europejską chcemy budować. Doskonale rozumiemy i znamy sytuację Ukrainy. Wspieramy Ukraińców, ponieważ wiemy, że ulegli brutalnej i niczym nieusprawiedliwionej agresji rosyjskiej - kontynuował prezydent. - Jak widać są ludzie, którzy są gotowi robić interesy, nie przejmując się tym, że leje się krew. My uważamy, że trzeba zatrzymać rozlew krwi i zatrzymać tych, którzy są winni tragedii innego narodu, dzisiaj tym narodem jest naród Ukraiński - dodał.

Prezydent podkreślił również, że polska polityka opiera się na wartościach. Wyraził przy tym ubolewanie, że "niektórzy" nie wyznają tych najważniejszych wartości. Zaznaczył, że wierzy, iż są one wartościami wspólnymi dla Europy i cywilizacji europejskiej.

Prezydent Duda wyjaśnił, że Europa i cywilizacja europejska nie jest kulturą brutalnej siły, tylko kulturą praw człowieka, pokoju oraz pokojowego współistnienia. - I taką Europę my chcemy budować - oświadczył.

Pod koniec listopada rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał, że Polska nie wyraziła zgody na przyjazd szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa na grudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi. Polska sprawowała wówczas przewodnictwo w Organizacji i była gospodarzem spotkania. Jasina wskazywał wówczas m.in., że rosyjska napaść na Ukrainę stanowi zasadnicze zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności w całej Europie i egzystencjalne zagrożenie dla samej OBWE.


PAP/dad

Grupa Orlen finalizuje zakup 17 stacji paliw w południowych Niemczech

19.01.2023 11:32
Grupa Orlen finalizuje zakup 17 stacji paliw w południowych Niemczech, w Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii. Stacje powiększą sieć koncernu do 604 obiektów - podał PKN Orlen w czwartek. Dotychczas stacje koncernu w Niemczech zlokalizowane były przede wszystkim w zachodnich i północnych landach.

Putin i Łukaszenka staną przed trybunałem? Jest rezolucja europarlamentu

19.01.2023 12:51
Parlament Europejski wezwał do pilnego utworzenia specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Domaga się postawienia przed nim między innymi Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie.

"Rosjanie wycięli serce jako trofeum". Wstrząsająca relacja polskich medyków z Ukrainy

19.01.2023 13:06
- Kiedy żołnierze idą do szturmu, my z plecakami medycznym idziemy z nimi - powiedział Damian Duda, szef zespołu "W międzyczasie", jednej z grup polskich medyków pola walki działających w Ukrainie. - Nie liczymy, ile osób zginęło. Nie liczymy też, ile udało się uratować - dodał.