Redakcja Polska

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

28.01.2023 12:40
Stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W Jerozolimie doszło do kolejnej strzelaniny
W Jerozolimie doszło do kolejnej strzelaninyPAP/EPA/ATEF SAFADI

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

"Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w dzielnicy Newe Yaakov w Jerozolimie Wschodniej, w wyniku którego śmierć poniosło siedem osób" - podkreśliło MSZ w sobotnim oświadczeniu. "Stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach. Ataki na ludność cywilną zasługują na jednoznaczne potępienie" - oświadczyło MSZ.

Resort dyplomacji złożył też kondolencje rodzinom i bliskim ofiar oraz całemu Narodowi izraelskiemu, który - jak zapewniono - "może liczyć na naszą solidarność w tych trudnych chwilach". 

W sobotę na Starym Mieście w Jerozolimie doszło do kolejnej strzelaniny, w wyniku której ranne zostały dwie osoby: 59-letni mężczyzna i jego około 20-letni syn. Obydwaj zostali przewiezieni do szpitala. Według informacji portalu Times of Israel, ich stan jest poważny, ale stabilny.

Izraelska policja poinformowała, że był to atak terrorystyczny, a napastnikiem, który otworzył ogień był palestyński trzynastolatek. Agresor został postrzelony przez uzbrojonych cywilów, jest ranny. 

Sobotnia strzelanina w Jerozolima nastąpiła po zamachu terrorystycznym w piątek wieczorem. Uzbrojony Palestyńczyk otworzył ogień do osób wychodzących z jednej z synagog w Jerozolimie Wschodniej, które brały udział w szabasowych modlitwach w dzień pamięci o Holokauście. Był to najkrwawszy od lat zamach terrorystyczny w Jerozolimie. 

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: zamach Jerozolima terroryzm

Powstał film o Zygmuncie Łakocińskim, który zebrał zeznania ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych

28.01.2023 10:00
Uznani szwedzcy filmowcy zrealizowali dokument o Zygmuncie Łakocińskim (1905-1987), który wraz ze współpracownikami zebrał ponad 500 unikalnych zeznań ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych.

Minister Obrony Narodowej: to bardzo ważne, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze

28.01.2023 17:30
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w Lublinie, podczas zaprzysiężenia 68 żołnierzy Lubelskiej Brygady WOT, że Wojsko Polskie jest w czasie intensywnej rozbudowy.

Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, z wizytą w Krakowie

28.01.2023 12:36
Douglas Emhoff zwiedził w sobotę Fabrykę Emalia Oskara Schindlera w Krakowie i wpisał się do księgi pamiątkowej. Jak powiedział dziennikarzom, jest to emocjonująca dla niego wizyta i nie zapomni jej.